Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Odkrywanie tajemnic fajnej ferajny

W dn. 17 listopada 2015 r., z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, w Pałacu w Kaliszu Pomorskim oraz w Szkole Podstawowej w Pomierzynie odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Kowaleczko-Szumowską.

 

Podkreślić należy, że spotkanie to było szczególne, bowiem temat przewodni spotkania był wyjątkowy. Inspiracją autorki „Fajnej ferajny” były losy dzieci - uczestników Powstania Warszawskiego. Odkrywaniu tajemnic z ich przeszłości towarzyszyły chwile głębokiego wzruszenia, ponieważ dotyczyły wspomnień, na których rys pozostawił lęk o życie swoje i bliskich. Ale ten miniony czas jest przede wszystkim dowodem aktu wielkiej odwagi małych bohaterów. I choć upłynęło już wiele lat od tamtych czasów, to wspomnienia nadal są świeże…

 

bo przecież wszystkie historie wydarzyły się naprawdę. Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. „Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach.

 

Monika Kowaleczko-Szumowska w książce „Fajna ferajna” podjęła trudną rolę wychowawczą poprzez wskazywanie swoim czytelnikom ideałów i wartości. Patriotyzm, bezpieczeństwo czy sprawiedliwość dziś są nie mniej ważne niż kiedyś, podobnie jak wrażliwość na krzywdę ludzką. Warto więc o tym mówić wskazując dobre wzorce.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek