Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody 73. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego

W dniu 12 lutego 2018 r. o godzinie 11.00 delegacja władz Kalisza Pomorskiego wraz z przedstawicielami szkół i instytucji złożyła wieniec pod pomnikiem „Tym co przywracali polskość tej ziemi” w Kaliszu Pomorskim.

 

Po oficjalnych uroczystościach w kaliskim pałacu odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, przedstawiciele Rady Miasta Kalisz Pomorski, szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia naszego miasta i regionu.

 

W atmosferę obchodów rocznicowych wprowadziły uczestników spotkania piosenki                i wiersze o patriotycznym charakterze przygotowane przez dzieci i młodzież: grupę „Motylki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, pod opieką wychowawczyni, pani Elżbiety Budnik, uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, pod opieką pani Ewy Klimek, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, których przygotował pan Antoni Gadzina oraz uczniów kaliskiego Liceum z grupy teatralnej „Klepsydra”, której opiekunem jest pani Joanna Mączkowska.

 

Następnie pan Mariusz Garbacz, pasjonat i znawca lokalnej historii przedstawił ilustrowany referat „Neumannowie z Giżyna. Powstanie i upadek wielkiej fortuny”, w którym zaprezentował historię rodziny Neumannów, właścicieli ziemskich, których rodową siedzibą był pałac w Giżynie. Rozkwit sprawnie zarządzanego i bogatego majątku o powierzchni 2500 hektarów na zawsze przerwały wydarzenia z lutego 1945 r., kiedy do Kalisza Pomorskiego                      i okolicznych miejscowości wkroczyły oddziały Armii Czerwonej.  

 

Podsumowaniem uroczystości była wystawa zdjęć i przedmiotów codziennego użytku pierwszych powojennych, polskich mieszkańców Kalisza Pomorskiego – „Kalisz 1945 – Nowi Mieszkańcy”, przygotowana przez pana Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” we współpracy z Urzędem Miasta Kalisz Pomorski i Ośrodkiem Kultury           w Kaliszu Pomorskim. O wystawie opowiedział, dzieląc się refleksjami na temat budowy polskiej tradycji na ziemi kaliskiej, pan  Wiesław Przytarski, emerytowany nauczyciel historii.

 

Spotkanie prowadziła kaliska licealistka Julia Enders z grupy teatralnej „Klepsydra”,                a koordynatorem uroczystości była pani Joanna Mączkowska, opiekun grupy,             nauczycielka języka polskiego oraz reżyser teatralny.

 

Miłym akcentem dla kombatantów zamieszkujących Kalisz Pomorski i okoliczne miejscowości były wizyty delegacji uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką kierownika internatu pani Jadwigi Czernigi, którzy wręczali im kwiaty i pamiątkowe dyplomy.

 

W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Pomierzynie, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego oraz pasjonaci historii lokalnej.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek