Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody 72. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego


Jak co roku, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, przedstawiciele jednostek samorządowych i innych instytucji oraz mieszkańcy Kalisza Pomorskiego z okazji Rocznicy Zdobycia Kalisza Pomorskiego złożyli wieńce, wiązanki i znicze pod pomnikiem „Tym co przywracali polskość tej ziemi” w Kaliszu Pomorskim.

W dniu 9 lutego 2017 r., w Pałacu, przy sali wypełnionej po brzegi, odbyły się prezentacje zaproszonych gości. Bogumił Kurylczyk przygotował referat pt. „Historia w służbie propagandy, czyli jak w roku 1951 obchodzono szóstą rocznicę zdobycia Kalisza Pomorskiego”. Niezwykle wartościowy wykład, podparty prezentacją multimedialną, pn. „Znane i nieznane skarby Gminy Kalisz Pomorski” zaprezentował mieszkaniec Kalisza Pomorskiego, pasjonat kaliskiej historii, Pan Mariusz Garbacz. Przedstawił bowiem i omówił znajdujące się w gminie Kalisz Pomorski oraz w archiwach i muzeach w Szczecinie i Poznaniu zabytki Kalisza Pomorskiego. Unikalnym zabytkiem dla nas, Kaliszan, jest także niematerialna spuścizna, którą otrzymaliśmy, bądź o której istnieniu, dzięki takim wykładom, jesteśmy informowani. W skład takiej niematerialnej spuścizny wchodzi także odmiana języka niemieckiego, występująca wyłącznie na naszych terenach przed II wojną światową. Na uwagę zasługuje także fakt, iż w chwili obecnej żyje około czterdziestu starszych osób, które znają ten osobliwy dialekt. Ukoronowaniem wieczoru były występy wokalne młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Młodzież, przygotowana przez nauczycielkę języka polskiego, Joannę Mączkowską, wykonała pieśni patriotyczne. Uroczystości towarzyszyła wystawa reprodukcji przedwojennych pocztówek, przygotowana przez Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” we współpracy z Urzędem Miasta Kalisz Pomorski, Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim. Reprodukcje wykonano dzięki uprzejmości: Bogumiła Kurylczyka, Krzysztofa Lewandowskiego, Wiesława Przytarskiego i Krzysztofa Dobosza, którzy to specjalnie w tym celu użyczyli swych prywatnych kolekcji.

Szczególną tradycją stały się wizyty delegacji uczniów z Liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką Jadwigi Czernigi u kombatantów zamieszkujących gminę Kalisz Pomorski. Młodzież podczas wizyty wręczyła kombatantom pamiątkowe dyplomy wraz z bukietami kwiatów. Ten szczególny czas odwiedzin jest także okazją do rozmów i refleksji na tego co już przeminęło.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek