Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody 71. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego przez Armię Czerwoną

W Dniu 16 lutego 2016r. o godzinie 15.00 delegacje władz Kalisza Pomorskiego, Powiatu Drawskiego wraz z przedstawicielami szkół i instytucji złożyli wieńce, wiązanki i znicze pod pomnikiem „Tym co przywracali polskość tej ziemi” w Kaliszu Pomorskim.

 

Po oficjalnych uroczystościach w Pałacu Wedlów odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości.          W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Michał Hypki, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego pan Janusz Garbacz, przedstawiciele Rady Miasta Kalisz Pomorski, szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia naszego miasta i regionu.

W atmosferę pierwszych miesięcy i lat na Pomorzu Zachodnim i w Kaliszu Pomorskim oraz związane     z nimi migracje niemieckiej i polskiej ludności wprowadził uczestników spotkania pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Szulc.

Po krótkim przerywniku muzycznym w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim pod kierunkiem pani Stanisławy Górnik, w tajniki historii kaliskiego zamku przeniosła nas młodzież            z liceum w Kaliszu Pomorskim, prezentując referat miłośnika historii Kalisza Pomorskiego, pana Bogumiła Kurylczyka.

Młodzież z Liceum w Kaliszu Pomorskim należąca do Grupy Teatralnej „Klepsydra”, prowadzonej przez panią Joannę Mączkowską wykonała piosenki o refleksyjnym charakterze.

Ostatnim prelegentem był pasjonat historii regionalnej pan Mariusz Garbacz, który opowiadał                     o przedmiotach codziennego użytku pozostawionych przez ludność niemiecką i ich „oswajaniu” przez polskich osiedleńców od 1945 roku.

Podsumowaniem spotkania i uroczystości była wystawa artefaktów z okolic Kalisza Pomorskiego                 i Powiatu Drawskiego pochodzących z Izby Wsi w Pomierzynie, Izby Pamięci w Liceum w Kaliszu Pomorskim oraz zebranych i przygotowanych przez kolekcjonera pamiątek historycznych pana Wiesława Piotrowskiego oraz pana Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji”.

Spotkanie prowadziła nauczycielka języka polskiego z Liceum w Kaliszu Pomorskim, pani Aleksandra Radecka.

Miłym akcentem dla kombatantów zamieszkujących Kalisz Pomorski i okoliczne miejscowości były wizyty delegacji uczniów z Liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii pana Krzysztofa Wójciaka, którzy wręczali im kwiaty i pamiątkowe dyplomy.

W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury                   w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych        w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji”          z Kalisza Pomorskiego oraz sponsorzy – Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim, Nadleśnictwo w Kaliszu Pomorskim i Piekarnia H. Bulwa, A. Czapek S.C.

                                                                                                                                                Maciej Rydzewski

Pozostałe wydarzenia

W ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. zorganizowano zabawę nawiązującą do escape room pt. „Tajemniczy zamek”, w której wzięło udział 11 zawodników – uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim-  tworzących osobne 3 zespoły. Każdy zespół zmagał się z łamaniem kodów w całkowitej ciemności i samodzielnie. Zespoły podejmowały wyzwanie w innym czasie, na trasie gry nie spotkały się i nie przekazywały sobie informacji.

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek