Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody 70. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego

W dn. 14 lutego 2015 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyła się uroczystość  70. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego. Wystawę militarną pt. „Pomorze 1945. Uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy” prezentującą broń białą, karabiny, bagnety, odznaki oraz umundurowanie polskich żołnierzy przygotowało Stowarzyszenie „Bastion Tradycji”. Na wystawie prezentowana jest także rozprawa historyczna nt. zdobycia Kalisza Pomorskiego autorstwa Mirosława Hefta z Drawska Pomorskiego.

 

               

Mariusz Garbacz opracowaniem historycznym pt. „Inny świat. Życie na wsiach wokół Kalisza Pomorskiego do 1945 roku” rozpoczął artystyczną część wieczoru. Barwne opowieści Pana Mariusza  nt. życia codziennego, tradycji,  pielęgnacji więzi rodzinnych i towarzyskich, sytuacji politycznej w Niemczech i powolnego, ale konsekwentnego wzrostu nastrojów nacjonalistycznych słuchaliśmy w wielkim skupieniu. Tego wieczoru mieliśmy także niezwykłą przyjemność wysłuchać opowieści wyjątkowych gości: Franciszki Solak oraz Janiny i Wacława Gardzińskich. Aleksandra Radecka, nauczycielka języka polskiego, która podjęła wysiłek upamiętnienia wspomnień mieszkańców Kalisza Pomorskiego, poprowadziła spotkanie z pierwszymi polskimi mieszkańcami Kalisza Pomorskiego. Z okazji diamentowych godów Państwa Janiny i Wacława Gardzińskich wiązanki kwiatów wręczyli: Michał Hypki - Burmistrz Kalisza Pomorskiego, a także Zbigniew Chołuj - Przewodniczący Rady Miasta, Janusz Garbacz - przedstawiciel Zarządu Powiatu Drawskiego i Tomasz Bukowski - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

Ten niezwykły wieczór zakończyliśmy koncertem muzyki klasycznej.  

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek