Biblioteka Publiczna w Kaliszu

O wrażliwości i szlachetnych uczynkach

W zimowy poranek, dn. 14 grudnia 2016 r., w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia czytelnicze, których przewodnim tematem była wrażliwość na krzywdę innych i szlachetność postępowań własnych.

 

Publikacją, na podstawie której prowadziliśmy spotkanie z dziećmi z grupy „Słoneczka” Przedszkola „Wesołe Nutki” z Dębska, była  książeczka pt. „Wesołych Świąt, bałwanku!”. W opowiadaniu tym bałwanek nie bacząc na własne dobro oddawał siebie leśnym zwierzątkom, które potrzebowały jego pomocy. Głodnemu zajączkowi oddał swój marchewkowy nos, a zmarzniętym po wieczornych mrozach kotkowi i myszce – czapkę i szalik. W opowiadaniu, jak i w życiu, dobro do nas powraca. Bałwankowi szlachetność jego serca została szczodrze wynagrodzona. W noc wigilijną Święty Mikołaj docenił postępowanie naszego bohatera i obdarzył go dobrym słowem, pięknym, marchewkowym nosem i ciepłą czapką i szalem.

Okres dzieciństwa charakteryzuje się bardzo intensywnym rozwojem. Kształtują się wtedy pewne postawy i cechy osobowości. W tym czasie nieodzowne jest uświadamianie dzieciom, jak ważna jest przyjaźń i wzajemna pomoc. Przedstawione w opowiadaniu sytuacje pomagają naszym dzieciom poznawać otaczający je świat. Bardzo ważne jest zaprezentowanie pozytywnego bohatera, który okazuje swoje emocje, jest wrażliwy na uczucia innych, a jego postępowanie godne naśladowania.

 

Kiedy na salę wkroczył Mikołaj przeprowadziliśmy zabawę. Poprosiliśmy, by każde dziecko wcieliło się w rolę Mikołaja. Na pytania: jakie imiona noszą moje renifery?, jakie prezenty otrzymują niegrzeczne dzieci?, co należy zrobić, by otrzymać prezent ode mnie?, padał chór prawidłowych odpowiedzi. Działo się tak, bo wszystkie dzieci lubią Mikołaja, znają go znakomicie i wyczekują cały rok na Święta Bożego Narodzenia. Na zakończenie spotkania z Mikołajem każde dziecko otrzymało cukiereczka.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek