Biblioteka Publiczna w Kaliszu

O strachach polnych Floriana Kohuta

W dniu 18. września 2017 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż wystawy Floriana Kohuta pt. „Pastelą o strachach”. 

 

Strach polny to rzeźba ustawiana najczęściej na polu uprawnym. Zadaniem stracha polnego jest odstraszanie ptactwa i zwierzyny leśnej, która mogłaby wywołać znaczne szkody w uprawach. Na przygotowanie stracha wykorzystuje się zazwyczaj dwa patyki, które związuje się ze sobą. Owo związanie winno być na tyle masywne, by znaczne powiewy wiatru stracha nie uszkodziły i na tyle elastyczne, by powstała rzeźba nie była statyczna. Powstałe strachy mogą znacznie różnić się między sobą w zależności od przeznaczenia i usytuowania. Strachy polne ubrane na czerwono chronią bowiem uprawy przed wilkami, zaś strachy usytuowane w wodzie chronią zasoby przed kormoranami itp.

 

Opowieści o strachach było wiele tego wieczoru. Autor, Pan Florian Kohut, wiedzę na ten temat zdobywa od lat siedemdziesiątych XX w. W tym okresie też powstało jego pierwsze dzieło. Z prac Floriana Kohuta przebija nostalgia i tęsknota za dziecięcym dobrostanem. Z wprawą cechującą mistrza odwzorowuje śpiew wiatru w kłosach zboża, szum drzew w lesie i świergot płoszonego ptactwa. Wszystkie prace Floriana Kohuta są „żywe”, malownicze i przyjazne dla oglądającego.

 

Florian Kohut obecnie ma na swym koncie kilkaset prac, które wystawia na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Florian Kohut jest ponadto twórcą Dnia Stracha Polnego, cyklicznej czerwcowej imprezy organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy        i Galerię Autorską „Pod Strachem Polnym” Floriana Kohuta.

 

Wystawę Floriana Kohuta będzie można podziwiać do dn. 13. października 2017 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim. Zapraszamy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek