Biblioteka Publiczna w Kaliszu

O przyjaźni z Elżbietą Zubrzycką

W dniu 8. maja uroczyście zainaugurowaliśmy Tydzień Bibliotek. Tydzień Bibliotek to coroczna akcja, której nieodmiennie towarzyszy promocja czytelnictwa i bibliotek. Patronat medialny nad obchodami Tygodnia Bibliotek sprawuje każdorazowo Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślenie misji bibliotek ukierunkowanej na zwiększenie czytelnictwa i jego roli w procesie edukacji, zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa oraz budowanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

 

 

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Elżbietą Zubrzycką, psycholog, wykładowcą akademickim i autorką książek dla dzieci i dla dorosłych. Ze zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy tak zacnego gościa, który o dziwo mimo upływającego czasu rozpoczęcia spotkania wciąż się nie pojawiał. Autorka dotarła na spotkanie niemal z godzinnym opóźnieniem. Oczekiwanie na autorkę uprzyjemniła Małgorzata Dziadek, bibliotekarka, opiekunka księgozbioru dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, która odczytując opowiadanie autorki z publikacji „Dręczyciel w klasie” wprowadziła przybyłą młodzież w zagadnienie dręczenia fizycznego i psychicznego u nastolatków. Wyjaśniła także czym jest dręczenie oraz kim jest ów dręczyciel. Bibliotekarka zakończyła zajęcia dylematami ofiary: jak przełamać bierność ofiary, w jaki sposób zachęcić ją do głośnego mówienia o tym co się stało i jak przezwyciężyć siłę dręczyciela. Podczas tej lekcji także wyartykułowany został komunikat, że nie należy być biernym obserwatorem takiego zdarzenia.

 

Po godzinnej nieobecności zgromadzoną i oczekującą młodzież zaszczyciła Elżbieta  Zubrzycka. Skoro zagadnienie dręczenia zostało niemal całkowicie wyczerpane, autorka podjęła temat dobrych i złych przyjaźni w szkole i poza nią. Wyjaśniła także kim jest przyjaciel i jakie cechy winny go charakteryzować. Podczas zwiększonej aktywności dzieci autorka wraz z młodzieżą wspólnie poszukiwała odpowiedzi na pytanie: po co lub dlaczego właściwie istnieje przyjaźń? Pod koniec spotkania autorka przeprowadziła także ćwiczenia, które miały na celu wykazanie jaką chcielibyśmy zawrzeć przyjaźń. W tym celu należało wskazać po cztery pożądane i cztery niepożądane cechy przyjaciela. Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim ze środków finansowych Starostwa Powiatowego na realizację zadań powiatowych.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek