Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Mrówka Kira, a szczęśliwy „Pinokio”.

W dn. 14 maja 2018 r. zaprosiliśmy dzieci na zajęcia biblioterapeutyczne. Koncepcja zajęć miała na celu rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci poprzez wspólne czytanie, analizę tekstu oraz zabawę. Każde biblioteczne zajęcia rozpoczynają się głośnym odczytaniem tekstu literackiego. Czytanie takie jest skuteczną metodą wspomagania wszechstronnego rozwoju dziecka oraz budowania jego kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

 

Do Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim licznie przybyły dzieci z grupy „Pinokio” z Przedszkola „Bajkolandia”. Podczas zajęć odczytane zostało opowiadanie Begony Ibarooli pt. „Kira wraca do mrowiska” ze zbioru opowiastek pt. „Bajki, które uczą jak być szczęśliwym” wydanego nakładem Grupy Wydawniczej Adamantan. Sympatyczna bohaterka opowiadania, mała mrówka Kira, postanowiła odejść z mrowiska, bo nie czuła się w nim szczęśliwa. Koleje losu i perypetie młodej mrówki skłaniają ją do powrotu do rodziny dopiero wtedy, gdy doświadczyła swej wewnętrznej siły i uwierzyła, że szczęście jest w niej samej. Już Aldous Huxley, angielski poeta i powieściopisarz z początku wieku XX, zwykł mawiać, że dobro ludzkości powinno polegać na tym, by każdy doświadczał swojego szczęścia nie umniejszając szczęścia innych. Zwykle jednak jest tak, że szczęście innych umiemy docenić dopiero wtedy, gdy sami czujemy się szczęśliwi.

Podczas zajęć omówiono jak ważne jest, by dzieci w grupie opiekowały się sobą nawzajem wzorem leśnych towarzyszy młodej mrówki Kiry. Dzieciom uświadomiono jak istotne jest, by czuły się bezpieczne i chronione oraz by szanowały siebie i swych kolegów. Nie zabrakło także wielu ciekawostek o mrówkach. Dzieci dowiedziały się, że małe mrówki są najdłużej żyjącymi owadami, a większość mrówek potrafi na 24 godziny zanurzyć się w wodzie bez żadnych konsekwencji dla ich organizmu. Spośród wielu ciekawostek z życia mrówek największy zachwyt wzbudziła informacja, że niektóre gatunki mrówek nie mają oczu, a inne mają aż dwa żołądki. Wskazaliśmy także, że małe mrówki w ekosystemie, tak jak literacka bohaterka Kira, mogą nie czuć się szczęśliwe, bo mają wielu wrogów w postaci innych mrówek. Jest aż 12 tys. gatunków mrówek, jedne większe, inne małe, ale w każdym mrowisku są robotnice, żołnierze i jedna królowa. Dzieci dowiedziały się także, że mrówki są pożytecznymi owadami, gdyż niszczą, zwłaszcza w lasach, larwy wielu gatunków szkodników.

W dalszej części zajęć przeprowadzono wyczerpujące, lecz bardzo radosne, zabawy ruchowe. Dzieci, niczym małe mróweczki w procesie organizacji/konstrukcji mrowiska, wnosiły literki do mrowiska i chodziły posługując się czterema kończynami. Zadaniem dzieci przybyłych na zajęcia była także plastyczna prezentacja małej mrówki Kiry.

Prace plastyczne ze wszystkich zajęć, organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek, dostępne są na wystawie w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek