Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Mirabelka – kiełkująca historia

W dn. 13 grudnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, podczas których uczestnicy mogli poznać historię kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek. Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów było opowiadanie Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka: kiełkująca historia”.

 

Mirabelka, która jest narratorem pełnej wiary, nadziei i miłości opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Dziś na jej miejscu stoi apartamentowiec. Ale wraca. Wraca, skąd jej korzenie. Będzie rodzić słodkie owoce, będzie się cieszyć, gdy wokół rozniesie się woń mirabelkowego kompotu, mirabelkowego ciasta, ale będzie także -tak jak jej matka- świadkiem życia miejscowej ludności, ich smutków i trosk, ale również chwil radosnych i szczęścia.

Ale nagle słońce przykrywa się czernią i nie są to ołowiane chmury płynące niebem przed burzą. Na letnim błękicie pojawiają się czarne potwory z białymi krzyżami na skrzydłach. A potem potworny huk rozdziera powietrze. To straszne. (…) Krzyk, przerażenie, popłoch i okrzyki: „Wojna, wojna!” [*]

Dzieci przybyłe na warsztaty, po wysłuchaniu fragmentu książki nawiązującego do czasów wojny i okupacji, na papierowych listkach umieszczały słowa, które kojarzą z wojenną pożogą: czołgi, smutek, śmierć, tęsknota, płacz, wojsko i in. Listki zawieszały na mirabelkowym drzewku, które stojąc w bibliotece przypomina o historii mieszkańców warszawskich ulic: Franciszkańskiej, Wałowej, Świętojerskiej, Długiej i Andersa. Po wysłuchaniu fragmentu o miłości tworzyły obrazy, które nawiązywały do ich szczęśliwych i radosnych chwil. Podczas wykonywania ćwiczenia dzieci z własnej woli wykonały piosenkę o mamie, bo mama to właśnie szczęście, mama to dom, to czuła dłoń i ciepły głos. Podczas kolejnych ćwiczeń dzieci odszukiwały w bibliotece kopert, w których znajdowały się puzzle. Poszczególne odnalezione elementy składały w całość. Przeszukując bibliotekę dzieci odnajdywały także litery, które po złożeniu układały hasło rozsypywanki: Mirabelka – kiełkująca historia.

Zajęcia zakończyliśmy na słodko. Były powidła mirabelkowe i ciasteczka. Były także dyplomy, które może kiedyś dzieciom przypomną o losach mieszkańców warszawskich Nalewek.

  • Harasimowicz C.: Mirabelka: kiełkująca historia. Warszawa: Zielona Sowa Sp. z o.o., 2018, s. 72-73

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek