Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Mieszkańcy Kalisza Pomorskiego oddali hołd ofiarom Powstania Warszawskiego

W dn. 1 sierpnia 2022 r. w godzinę „W” zawyły syreny alarmowe. Kalisz Pomorski, jak zapewne wiele innych miast w Polsce, przystąpił do  upamiętnienia ofiar Powstania Warszawskiego.

W dn. 1 sierpnia 2022 r. w godzinę „W” zawyły syreny alarmowe. Kalisz Pomorski, jak zapewne wiele innych miast w Polsce, przystąpił do  upamiętnienia ofiar Powstania Warszawskiego.

 

78. lat temu w wojennej zawierusze, w Warszawie, miał miejsce największy jak dotąd zryw powstańczy, którego celem było wyzwolenie stolicy z rąk okupanta. Powstanie zostało krwawo stłumione i pochłonęło ponad 180 tys. osób ludności cywilnej. Pamięć o ofiarach tej niezwykle okrutnej rzezi mieszkańców Woli i Ochoty, w Polakach jest ciągle żywa. Celebrujemy ją każdego roku.

 

W tym roku, z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny. Piosenki i wiersze towarzyszyły żołnierzom polskim w okopach i na barykadach. Zagrzewały ich do boju, podnosiły morale, ale także niwelowały trudy wojny. Podczas koncertu wystąpili:

Wokal – Nina Kondela

Akompaniament (akordeon, pianino) – Jerzy Januszewski

Recytacja – Halina Sikorska, Bronisław Drozd.

Podczas koncertu wystąpił również pan Stanisław Samek za-ca Burmistrza Kalisza Pomorskiego i w swym przemówieniu wyraził powagę tego wydarzenia.

 

W drugiej części koncertu zaprosiliśmy przybyłych widzów do włączenia się do wspólnego śpiewania. Rozdaliśmy śpiewniki i staraliśmy się, jak każdy może i umie, nucić. Nawet jeśli czasami była to jedynie melorecytacja, każdy z przybyłych na koncert widzów oddał w ten szczególny sposób, jakże subtelny i oryginalny, hołd ofiarom Powstania Warszawskiego.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek