Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Michał „Michu” Heppner znów w bibliotece

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

 

„Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza” to zbiór felietonów (według samego autora felieton-ików), które publikowane były na łamach PGD w latach 2013-2020. Wszystkie teksty poruszają tematykę społeczno-polityczną, z uwzględnieniem oceny aktualnej sytuacji w kraju. I o ile teksty polityczne zawierają subiektywne spojrzenie autora na dane kwestie, o tyle w felietonach poświęconych zagadnieniom społecznym autor przedstawia przykłady dobrych zachowań i obyczajów, których znajomość jest co najmniej mile widziana, jeśli nie pożądana. Autor piętnuje także przywary i skłonności Polaków do gadulstwa, obżarstwa, nieznajomości języka ojczystego i jego zasad pisowni, etc.

 

Na spotkanie przybyli rodzina i przyjaciele autora, wszak Michała Heppnera nie sposób nie znać. W gminie Kalisz Pomorski autor mieszka i pracował. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, a jego droga zawodowa przed laty związana była z biblioteką. Po latach Michał Heppner powrócił do biblioteki, chociaż tym razem nie jako jej pracownik, a autor książki.

 

Spotkanie miało bardzo sympatyczny, przyjacielski charakter. Wielu opowieściom autora towarzyszyły salwy śmiechu. Na koniec spotkania były owacje, gratulacje, kwiaty i autografy. Dużo autografów! Autorowi życzymy wielu twórczych inspiracji, bacznego oka obserwatora życia politycznego i wielu wiernych czytelników.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek