Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Leśna biblioteka

W dn. 2 maja 2018 r., w przeddzień Tygodnia Bibliotek, Patrycja Maciąg, pracownik działu opracowania i gromadzenia zbiorów, wprowadziła dzieci z oddziału przedszkolnego (grupa 0A i 0B) Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim w zagadnienie książek. Wyjaśniła, czym jest książka i jak należy się z nią obchodzić. Wskazała także na różnice między książką, a czasopismem, oraz biblioteką, a księgarnią.

 

 

W omawiane zagadnienie dzieci wprowadził także specjalnie przygotowany utwór literacki autorstwa Ewy Stadtmuller pt. Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę. W opowiastce Ewy Stadtmuller sowa, która jest wielbicielką książek i posiada swój wielki, imponujący zbiór książek, zakłada w lesie bibliotekę i wypożycza jego mieszkańcom książki. Wieść o nowej bibliotece i przeuroczej i mądrej sowie niesie się przez las, po czym wkrótce wszyscy mieszkańcy lasu z zapałem odwiedzają bibliotekę sowy i wypożyczają przepięknie zdobione i kolorowane książeczki.

 

Podczas zajęć dzieciom z Drawska Pomorskiego zaprezentowane zostały kolorowe książki dla najmłodszych, w tym także książki służące do zabawy. Niewątpliwy prym wśród książeczek-zabawek wiodą książki 3D, które po otwarciu „rozkładają” się. W ten sposób można zobaczyć motyla, który macha skrzydłami, węża wypełzającego z gęstego sitowia, lwa czyhającego na zwierzynę, samochody sunące po autostradzie i in. Książki te z pewnością będą zachętą dla dzieci do odwiedzin swojej biblioteki i wypożyczania książeczek niczym mieszkańcy bajkowego lasu.

 

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały zakładki i słodki upominek. W dowód uznania i wdzięczności za przeprowadzone zajęcia dzieci wręczyły bibliotekarce podziękowanie i własnoręcznie przygotowaną zakładkę do książek.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek