Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Krzyże i kapliczki przydrożne w architekturze powiatu drawskiego

W czerwcu 2020 r. w galerii pałacowej udostępnialiśmy nietypową wystawę fotograficzną. Fotografie bowiem prezentowały obiekty kultu, które zwykle ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń oraz w miejscach po zniszczonych świątyniach.


Na wschodzie Polski, jak podaje literatura przedmiotu, kiedyś można je było spotkać przed każdym domem. Są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego. Dokładnie nie jest wiadomo, kiedy zaczęto budować kapliczki. Geneza tych rzeźb jest bowiem bardzo stara.

Publikujemy film z wystawy "Krzyże i kapliczki przydrożne w architekturze powiatu drawskiego" wszystkim tym z Państwa, którzy nie zdołali obejrzec prezentowanej w Pałacu w Kaliszu Pomorskim ekspozycji.

 
Wystawa jest własnością Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i pragniemy wyrazić ogromne podziękowania Pani Dyrektor Marii Witek za udostępnienie i możliwość ekspozycji w formie stacjonarnej i zdalnej po zamknięciu wystawy. Koniecznie oglądajcie z głosem:)

Kolejna wystawa już niebawem.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek