Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Koncert duetu 'Duo Milonga'

Aneta Janiszewska (harfa), Konrad Salwiński (akordeon). Duet powstał w 2007 roku i pracuje pod kierunkiem prof. Helgi Storck. Mimo tak krótkiej historii występował już podczas Festiwalu Blaue Harfentage w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Kursów Mistrzowskich prof. H. Storck w Radziejowicach i Moulin d'Ande (Francja), w cyklu koncertów Masterclass w salzburskim Mozarteum, a także na licznych recitalach w Polsce, Niemczech i Austrii. Zespół koncertował również w ramach 52. Sesji Musica Moderna organizowanej przez Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, upamiętnionej wydaną na początku roku płytą, na której usłyszeć można kompozycję napisaną specjalnie dla duetu przez łódzkiego kompozytora  Krzystofa Grzeszczaka. 

Czytaj więcej...

 

 

W 2007 roku Duo zdobyło Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, a w 2009 roku I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Moravskich Toplicach (Słowenia). Od 2008 roku gra regularne koncerty dla Fundacji im. Menuhina Live Music Now w Salzburgu. Duo Milonga to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym, a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu. To niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi jednocześnie nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów.


W repertuarze zespołu znajdują się różnorodne kompozycje, od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI wieczne, a także własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich Astora Piazzolli.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek