Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Kobiecość w szkle zamknięta

W dn. 8. marca w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowano wernisaż wystawy witrażu artystycznego pt. „Kobiecość”. Temat wizerunku i/lub atrybutów kobiecych jest dość często wykorzystywany w sztuce witrażu, ale również okazał się adekwatny do obchodzonego święta kobiet.

 

Wernisaż poprowadziła Małgorzata Dziadek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Wernisaż zaszczyciły swoją obecnością: pani Halina Kancelarczyk, pani Danuta Kadłubowska, pani Wiesława Minkiewicz i pani Magdalena Bącelak, instruktorka zajęć witrażowych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Prowadząca rozmowę, Małgorzata Dziadek, zadawała ogólne pytania odnoszące się głównie do procesu tworzenia, ale przy okazji zostały omówione różnice pomiędzy witrażem wykonanym techniką Tiffany’ego, a witrażem klasztornym. Wprawdzie i jeden, i drugi, jest typowym rzemiosłem, ale zasady tworzenia ekspozycji są wyraźnie różne. Podczas wernisażu uczestniczki wskazywały co dlań okazało się najtrudniejsze, w jaki sposób wyuczone zawody mogłyby wpłynąć na sam proces tworzenia, w jaki sposób obecne panie zachęciłyby inne osoby do obcowania ze szkłem i podejmowania prób tworzenia witraży, ale także o tym, jakie bogactwo form, kształtów, a w konsekwencji także i samych dzieł(!), daje witraż Tiffany’ego. Jaką satysfakcję daje proces tworzenia, posiadanie, a nawet obdarowywanie bliskich samodzielnie wykonanymi pracami.

 

Na wystawie wyeksponowane zostały różne formy, otwarte i zamknięte, małe i większe. Znajdują się także drzwi wykonane przez panią Wiesławę Minkiewicz. Całą ekspozycję uzupełniają biogramy uczestniczek i fotografie innych witraży popełnionych w odmiennych tematach.

 

Wystawę będzie można podziwiać do 16 kwietnia 2021 r. Nadmieniamy jednakże, że wstęp do galerii możliwy wyłącznie przy zastosowaniu pełnych środków prewencyjnych, w tym: zachowanie dystansu, noszenie maseczki i dezynfekcja rąk, obowiązujących w czasie pandemii.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek