Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Klub Ciekawskich Dzieci – Pszczoły w ekosystemie

W dniu 10. maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Ciekawskich Dzieci. Temat zajęć był wielce interesujący, wszak dotyczył małych, niepozornych owadów, które pełnią ogromną rolę w ekosystemie - pszczół.

 

 

Inspiracją do przeprowadzenia zajęć było opowiadanie Christiana Drellera pt. „Czy pszczoły żądlą tylko jeden raz?”. Gośćmi tychże zajęć były pszczoły – maskotki: Maja i Gucio, bohaterowie bajek dla najmłodszych. Przybyłe na spotkanie dzieci z grupy „Pszczółki” Przedszkola „Bajkolandia” dowiedziały się, że wyginięcie pszczół niezłomnie doprowadziłoby do zniknięcia owoców i warzyw.  Mogłoby to spowodować przerwanie łańcucha pokarmowego dla niektórych zwierząt i owadów, a w dalszej kolejności nawet dla ludzi. Pszczoły nie tylko zapylają rośliny, ale także zbierają nektar z kwiatów, który następnie „przetwarzają”, wzbogacają w aminokwasy, kwasy organiczne i enzymy rozkładające wielocukry. W wyniku ich działań miód, który ludzkość sobie wielce upodobała, zaczyna gęstnieć. Taki miód pszczeli zawiera aż 80% naturalnych cukrów, 18% wody oraz 2% składników mineralnych, witamin, protein oraz wielce pożywnego pyłku.

Po przybliżeniu roli, którą pełni pszczoła w środowisku człowieka oraz odczytaniu opowiadania Christiana Drellera, dzieci dowiedziały się, że pszczoła nie zawsze ginie po użądleniu.

 
„Żądło pszczoły zaopatrzone jest na końcu w haczyk. Dlatego nie daje się wyciągnąć go z miękkiej, ludzkiej skóry. I kiedy pszczoła chce odlecieć , wyrywa sobie cały aparat żądlący i wtedy ginie. Ale kiedy walczy z innymi owadami – wtedy jest inaczej. Bo pszczoła może wyciągnąć żądło z powłoki innych owadów".[i] 

Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się dlaczego dzieje się tak, że pszczoła ginie wyłącznie po starciu z człowiekiem oraz dlaczego ciało owada w walce z człowiekiem ulega rozczłonowaniu. Spotkanie było także okazją do poznania różnych gatunków pszczół. Dzieci uczestniczące w zajęciach dowiedziały się, że żądlą wyłącznie osobniki rodzaju żeńskiego oraz, że owady te mają zróżnicowaną barwę i budowę anatomiczną. Pod koniec spotkania poprosiliśmy dzieci o wykonanie pełnej kolorowych kwiatów łąki, z której pszczoły mogłyby zebrać nektar. Łąkę najmłodsi ubarwiali własnoręcznymi ilustracjami oraz wycinali ilustracje z czasopism. Zakończyliśmy spotkanie informacją o tym, iż pszczoły są owadami stadnymi, dzikimi, których w żaden sposób nie da się oswoić i/lub udomowić w związku z czym przy nich należy zachować  wyjątkową ostrożność.

Żegnając się dzieci wręczyły bibliotekarce, Małgorzacie Dziadek, własnoręcznie wykonane podziękowanie za przeprowadzenie spotkania.

 



[i] Dreller Ch.: Czy słonie boją się myszy?: historyjki dla ciekawskich dzieci. Prószyński i S-ka, 2014, s. 125.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek