Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Jurkiewicz Zwiastunowi z gór – z Tyńca do Kalisza Pomorskiego

W niedzielę, dn. 23 listopada 2014 r., podczas trzech mszy św. (o godz. 8:00, 11:00 i 18:00) w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim odbyły się spotkania autorskie z Joanną Jurkiewicz, autorki publikacji pt. „Zwiastunowi z gór”, opublikowanej drukiem przez Wydawnictwo Benedyktynów w Tyńcu.

 

 

 

„Zwiastunowi z gór” to opowieść o spotkaniu autorki z Janem Pawłem II podczas spotkań oazowych w Rzymie. To opowieść o nieprzemijalności wartości, sile więzi prawdziwej przyjaźni, wielkości prostych ludzi. Wydawać by się mogło, iż tytuł wydawnictwa ma charakter dedykacji i stanowi tekst osobisty przeznaczony dla św. Jana Pawła II. Nic bardziej mylnego, fraza oparta jest na pieśni wg Księgi Izajasza [Iz 52/7]:


Zwiastunom z gór,
Stopom ich cześć, bo niosą nam
Radosną wieść.
Pokoju dar
.
[J. M. Jurkiewicz: Zwiastunowi z gór: I Oaza w Rzymie – moje wspomnienia. Tyniec: Wydaw. Benedyktynów 2013, s. 32.]

 

Osobisty charakter dzieła przejawia się jednak w każdym jego wersie. Są to bowiem wspomnienia autorki z 1979 r., kiedy to jako osiemnastolatka przybyła na spotkania z Ojcem Św. w ramach I rzymskiej Oazy trzeciego stopnia. Dziś twierdzi, że była to podróż jej życia i, pomimo upływu czasu,  pragnie się dzielić tym, czego wtedy doświadczyła. Dzieli się także słowami wypowiedzianymi podczas Mszy Świętej z 12 sierpnia 1979 roku w Ogrodach Castel Gandolfo  przez Jana Pawła II:

 

Wstań. Pan jest dobry. Bóg jest dobry. Pan jest dobry, bo daje się nam. [Ibidem, s. 94.]

 

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim pragnie wyrazić najszczersze podziękowania dla Księdza Bolesława Czapora, Proboszcza Parafii w Kaliszu Pomorskim, Księdza Adama Nowaka i Księdza Krzysztofa Stefana, za umożliwienie i pomoc przy realizacji spotkań.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek