Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Indonezja w słowie i obiektywie Andrzeja Wnęka

Dzień 7 maja w obchodzonym Tygodniu Bibliotek zarezerwowaliśmy na spotkania z podróżnikiem, pilotem wycieczek – Andrzejem Wnękiem. Podróże bywają inspirujące i kształcące, nawet jeśli podróżuje się… palcem po mapie. Tematem przewodnim była Indonezja zarówno w przypadku prezentacji w Filii bibliotecznej w Pomierzynie oraz Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Andrzej Wnęk przedstawił nam kontynent Indonezji jako raj dla turystów. Poznaliśmy wielokulturowość, tradycje, spuściznę historyczną i różnorodność ludności zamieszkującej Flores, Lombok, Bali, Jawę, aż po Sumatrę. Indonezyjczycy wyznają głównie Islam, co czyni Indonezję największym krajem muzułmańskim świata. Jednak na każdej z wysp archipelagu dominuje inne wyznanie. Mieszkańcu Bali wyznają Hinduizm, Floresu katolicyzm, Sumbawie są protestantami. Na wielu wyspach mimo oficjalnego utożsamiania się z którąś z dużych religii, Indonezyjczycy praktykują równolegle animizm lub inne lokalne wierzenia.

 

Różnorodność geograficzna i terytorialna zachęca turystów do odwiedzania parków narodowych, jezior usytuowanych na tle malowniczych krajobrazów i wulkanów. Na wyspach Indonezji znajduje się wiele wulkanów i niemal wszystkie z nich uznaje się za aktywne. Indonezja zachęca do odwiedzin zapewniając podróżnikom niezliczone trasy pieszych wędrówek. Niekiedy na sam szczyt wulkanu…

 

Andrzej Wnęk pragnął w obiektywny sposób przedstawić los turysty, przedstawiając zarówno dobre, jak i złe strony podróżowania. Opowiadał o chorobach: tyfus, malaria, które przywiózł z podróży, jednak zapewniał, iż żadna przypadłość nie jest w stanie zniechęcić go do dalszych podróży.

 

Spotkania zostały sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek