Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Historia kręci drejdlem: z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów

Wieczorem, w dn. 5 kwietnia 2018 r., w Pałacu w Kaliszu Pomorskim, z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyła się promocja książki pt. „Historia kręci drejdlem: z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów” dr Eryka Krasuckiego, historyka i wykładowcy akademickiego Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Radecka, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pasjonatka historii mówionej, autorka zbioru reportaży pt. „Ślady, które przetrwały” wydanego nakładem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Podczas spotkania autor przybliżał okoliczności powstania publikacji. Wyjaśniał również znaczenie tytułu, o którego w przeddzień spotkania dopytywali mieszkańcy Kalisza Pomorskiego na portalach społecznościowych.

 

Spotkanie dotyczyło historii żydowskiej społeczności na Pomorzu przed i po II wojnie światowej. Eryk Krasucki, autor publikacji, przytaczał wspomnienia Żydów z okresu, kiedy naziści doszli do władzy oraz z czasów przesiedleń powojennych. Opowiadał, w jaki sposób zaczęły kształtować się antysemickie ruchy w latach sześćdziesiątych XX w. oraz jakie były jego skutki.  Wspominał, jak znamienny był marzec 1968 r., kiedy to kampania antyżydowska wywołała falę przymusowej emigracji osób pochodzenia żydowskiego, a także wielu ludzi kultury i naukowców. Opisywał dramaty żydowskich emigrantów oraz ich nieżydowskich współmałżonków, którzy z biletem w jedną stronę, opuszczali nasz kraj i zrzekali się polskiego obywatelstwa. Ich przymusowy wyjazd przed falą antysemickich represji uniemożliwiał powrót do kraju, bowiem dokument podróżny ważny był tylko w jedną stronę.

 

Było to niezwykle wartościowe spotkanie. Ze względu na temat spotkania prowadzone było przez Aleksandrę Radecką z dużą rozwagą i umiarem.

 

Publikacja dr Eryka Krasuckiego pt. „Historia kręci drejdlem: z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów” dostępna jest w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek