Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Historia kręci drejdlem: z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów

Wieczorem, w dn. 5 kwietnia 2018 r., w Pałacu w Kaliszu Pomorskim, z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyła się promocja książki pt. „Historia kręci drejdlem: z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów” dr Eryka Krasuckiego, historyka i wykładowcy akademickiego Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Radecka, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pasjonatka historii mówionej, autorka zbioru reportaży pt. „Ślady, które przetrwały” wydanego nakładem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Podczas spotkania autor przybliżał okoliczności powstania publikacji. Wyjaśniał również znaczenie tytułu, o którego w przeddzień spotkania dopytywali mieszkańcy Kalisza Pomorskiego na portalach społecznościowych.

 

Spotkanie dotyczyło historii żydowskiej społeczności na Pomorzu przed i po II wojnie światowej. Eryk Krasucki, autor publikacji, przytaczał wspomnienia Żydów z okresu, kiedy naziści doszli do władzy oraz z czasów przesiedleń powojennych. Opowiadał, w jaki sposób zaczęły kształtować się antysemickie ruchy w latach sześćdziesiątych XX w. oraz jakie były jego skutki.  Wspominał, jak znamienny był marzec 1968 r., kiedy to kampania antyżydowska wywołała falę przymusowej emigracji osób pochodzenia żydowskiego, a także wielu ludzi kultury i naukowców. Opisywał dramaty żydowskich emigrantów oraz ich nieżydowskich współmałżonków, którzy z biletem w jedną stronę, opuszczali nasz kraj i zrzekali się polskiego obywatelstwa. Ich przymusowy wyjazd przed falą antysemickich represji uniemożliwiał powrót do kraju, bowiem dokument podróżny ważny był tylko w jedną stronę.

 

Było to niezwykle wartościowe spotkanie. Ze względu na temat spotkania prowadzone było przez Aleksandrę Radecką z dużą rozwagą i umiarem.

 

Publikacja dr Eryka Krasuckiego pt. „Historia kręci drejdlem: z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów” dostępna jest w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Pozostałe wydarzenia

W ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. zorganizowano zabawę nawiązującą do escape room pt. „Tajemniczy zamek”, w której wzięło udział 11 zawodników – uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim-  tworzących osobne 3 zespoły. Każdy zespół zmagał się z łamaniem kodów w całkowitej ciemności i samodzielnie. Zespoły podejmowały wyzwanie w innym czasie, na trasie gry nie spotkały się i nie przekazywały sobie informacji.

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek