Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego związki z ziemią kielecką – wystawa w Bibliotece

W Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim od początku sierpnia do dn. 13 września 2019 r. prezentowana była wystawa pt. „Gustawa Herlinga-Grudzińskiego związki z ziemią kielecką”. Gustaw Herling-Grudziński należy do najbardziej znanych absolwentów Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach.

 

 

Niewątpliwie był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej literatury współczesnej, chociaż jego twórczość została upowszechniona w Polsce dopiero po 1989 r. Debiutował już w 1946 r., jednak największe uznanie przyniósł mu utwór wydany w 1951 r. Inny świat. Inny świat był zarazem jednym z pierwszych dzieł, które dotykało w sposób absolutnie wyjątkowy doświadczeń w obozie koncentracyjnym. Autor pisywał również szkice, opowiadania, dzienniki, nieobca była mu także praca krytycznoliteracka.

 

Wystawa „Gustawa Herlinga-Grudzińskiego związki z ziemią kielecką” powstała w wyniku zaangażowania wielu ludzi, którym pamięć o pisarzu nie jest obca. Inspiracją do powstania wystawy była 20. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz ogłoszenie 2019 r. Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Kielc.

 

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim składa serdeczne podziękowania Panu Krzysztofowi Myślińskiemu z Muzeum Narodowego w Kielcach za możliwość zaprezentowania wystawy mieszkańcom Kalisza Pomorskiego.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek