Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Gry planszowe – czy będą atrakcją bibliotek w powiecie drawskim?

Książkowe gry planszowe - rodzaje, autorzy, tematy. Co robić, aby Millenialsi i nastolatki chcieli grać w bibliotece? – takie szkolenie przygotowali organizatorzy Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, drawska biblioteka oraz trenerzy z Good Books.

 

To już kolejne szkolenie bibliotekarzy z cyklu szkoleń „Nie tylko bibliotekarz…”, mających na celu poszerzenie umiejętności i kompetencji bibliotekarzy z bibliotek publicznych z Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca i Wierzchowa. Wtedy bibliotekarze z terenu powiatu drawskiego dowiedzieli się jak przyciągnąć opornych mężczyzn do biblioteki, a gdy już się tam znajdą – jakie rozszerzyć ich literackie horyzonty?

 

Teraz tematem były gry planszowe. Uczestnicy dowiedzieli się jak pracować przy ich pomocy aby młodzież chciała grać w nie w bibliotece. Szkolenie było nie tylko teoretyczne. Trenerka Martyna Gontarz z Good Books postawiła na wiedzę praktyczną, dlatego nie zabrakło treningu z grami, gdzie ważna była szybkość podejmowania decyzji i ich trafność.

 

Takie szkolenie daje możliwość innego spojrzenia na pracę bibliotekarza jako osoby zajmującej się wyłącznie czytelnikiem i książkami. Pozwala ująć zadania biblioteki jako szersze i bardziej atrakcyjne. O to nam chodzi. – podsumowała spotkanie dyrektor Jolanta Pluto Prądzyńska z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.

 

Projekt „Nie tylko bibliotekarz…” obejmuje zorganizowanie cyklu 9 szkoleń opowiadającym zdiagnozowanym potrzebom środowiska bibliotekarskiego powiatu drawskiego. Szkolenia umożliwią bibliotekarzom uzyskanie nowych umiejętności i kompetencji, a w konsekwencji podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom bibliotek gminnych.

 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek