Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Gęboludek w Bibliotece – zajęcia literackie dla najmłodszych

W dn. 9. maja 2017 r., w drugim dniu „Tygodnia Bibliotek”, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia czytelnicze pt. „Gęboludek w Bibliotece”. Zajęcia inspirowane były publikacją Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Gębolud”.

 

 

Autorski scenariusz do tychże zajęć opracowała bibliotekarka, Małgorzata Dziadek. W odczytanym fragmencie opowiadania zły czarownik, Gębolud, marzy o tym, by porzucić rodzinną tradycję czarowania i zostać dobrym ogrodnikiem, mieszkać w czystym i pachnącym mieszkaniu oraz uprawiać ogród pełen herbacianych i bladoróżowych róż oraz karminowych Mercedes. Podczas przeprowadzonych ćwiczeń, do których zaprosiliśmy uczestniczące w spotkaniu dzieci, staraliśmy się wskazać przemianę Gęboluda w dobrego człowieka z uwzględnieniem jego cech pozytywnych i wcześniejszych negatywnych oraz wykazać co wywołało tę przemianę.

 

Dodatkowym atutem zajęć było sformułowanie, że warto jest mieć marzenia, bo to one ukierunkowują nasze dążenia oraz działają na nas motywująco i twórczo. Podczas zajęć bibliotekarka przeprowadziła także ćwiczenia, w trakcie których należało przyporządkować nazwę do przedstawionej na obrazku rośliny. Wśród roślin znalazły się te powszechnie uprawiane w ogrodach: astry, róże, lilie, stokrotki, maki oraz te, które nie są pożądane w przydomowych ogródkach: perz, świrzepa, oset, wilczomlecz i szalej. Tymczasem drugie ćwiczenie, o wykonanie którego prosiliśmy przybyłe na spotkanie dzieci, polegało na zaprojektowaniu obsypanego kolorowym kwieciem ogrodu Gęboluda. Z dwoma zadaniami dzieci poradziły sobie znakomicie, ponadto z zajęć wyniosły nową wiedzę o ogrodowych roślinach ozdobnych oraz o niepożądanych chwastach.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek