Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Fredro i Strzałkowska – zajęcia czytelnicze przedstawiające utwory klasyki dziecięcej i współczesne

W dn. 15 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne zajęcia  wprowadzające najmłodszych czytelników w świat książek.

 

Tym razem spotkanie rozpoczęto utworem „Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredry. Pragniemy zachęcić dzieci do czytania poezji. Wskazać, ile radości może nieść lektura wierszy. Nauczyć, że poezja przede wszystkim jest znakomitą rozrywką, pozwalającą rozruszać umysł i uwolnić emocje. Dlatego właśnie postanowiliśmy wrócić do kanonu klasyki literatury dla dzieci i zaprezentować wiersz, który wyszedł spod pióra Aleksandra Fredry.  Po wierszu Fredry dzieciom przedstawiliśmy współczesne opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Konik Psuja Wspaniałego”.  Oba utwory odwołują się do wyobraźni dziecka i pomimo, iż prezentują różnorodną tematykę, to nawiązują do realiów otaczających dziecko. Właśnie dlatego są dlań zrozumiałe, pomimo nieco archaicznego języka w przypadku wiersza Fredry.

Zajęcia były okazją do wyboru doskonałej lektury na najbliższy weekend spośród nowości wydawniczych Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek