Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Eutanazja czy szansa na życie

W dn. 31.08.2022 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem na warsztat uczestniczki wzięły powieść obyczajową autorstwa Jojo Moyes pt. „Zanim się pojawiłeś”.

 

 Spotkanie przybrało odmienną formułę niż dotychczas, bowiem porównywałyśmy książkę do jej filmowej adaptacji i naprzemiennie odnosiłyśmy się w naszych wypowiedziach do jednej, i do drugiej. Rozmawiałyśmy o zasadności eutanazji, zastanawiałyśmy się czy odwagą jest żyć z ograniczeniami, czy może odwagą było wydać na siebie wyrok śmierci i dążyć do jego realizacji. Zastanawiałyśmy się czy pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów zaistniała obopólna miłość, czy może miłość ta była jednostronna. Rozważałyśmy, czy miłość mogłaby być sposobem na życie, czy mogłaby uratować dwoje błądzących ludzi. Gdzie jest granica wyboru pomiędzy życiem i śmiercią, co ją determinuje. W końcu odpowiadałyśmy sobie na pytanie, co zaważyło na wyborze Willa i jakie znaczenie miało wyrażenie „Najlepszy przed 19 marca 2007 r.”. Rozważania zakończyłyśmy próbą określenia tematu powieści i wyjaśnienia dlaczego relacje międzyludzkie odegrały tu decydującą rolę. Zastanawiałyśmy się czy w rodzinie Traynorów było miejsce dla Boga.

 

Podczas spotkania wymieniałyśmy różnice między powieścią i jej filmową adaptacją. Wymieniałyśmy epizody i postaci epizodyczne, dla których nie znalazło się miejsce w filmie. Wymieniałyśmy mocne strony utworu i słabe… i tak naprawdę tylko jedna uczestniczka określiła powieść jako przewidywalną.

 

Na koniec spotkania wybrałyśmy kolejną lekturę oraz termin następnego spotkania.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek