Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dziś osławiony, w swych czasach 'przeklęty'..

Z niekłamaną radością informujemy, że w chwili obecnej w galerii pałacowej prezentowana jest ekspozycja pt. „Piosenka Norwida”. Do przygotowania wystawy wykorzystano utwory C. K. Norwida zaczerpnięte z tomu „Pisma wybrane”.  Wystawa prezentuje również fragment opowieści o literaturze romantycznej pióra Aliny Kowalczykowej pt. „Romantyzm: nowe spojrzenie”. Jednak teksty powyższe stanowią jedynie, a może aż nadto, uzupełnienie dla rysunków i akwareli zacnego poety, medaliera Cypriana Kamila Norwida.


 

Norwid, jako poeta prawdziwie „przeklęty”, w swoich czasach nie doczekał się za życia sławy, ani nawet uznania. Dziś zaś jego mądra, kunsztowna poezja patronuje wszystkiemu, co w poezji współczesnej najbardziej cenne. Jako poeta połowy XIX w., pilny czytelnik i żarliwy wielbiciel pisarzy tak wysoko cenionych w romantyzmie jak Dante i Szekspir, znacznie szybko wybił się poza romantyczne schematy. Wprawdzie czerpał ze swych mistrzów charakterystyczne dla epoki bodźce artystyczne, jednak  tworząc poezję na bazie własnych przemyśleń i obserwacji potrafił się im przeciwstawić przedkładając poetykę całkowicie odmienną i oryginalną. Norwid – wielki esteta, żarliwy miłośnik piękna, żywo reagował na problematykę społeczną i polityczną, a jego trzeźwe i głośno wypowiadane poglądy przyczyniły się w znacznym stopniu do jego osamotnienia. Tworzył wiele, lecz niewiele utworów opublikował za życia. Utrzymywał się ze sprzedaży monet, rysunków i akwareli, lecz mimo to popadał w nędzę. Ostatnie lata spędził w paryskim przytułku.

 

Wystawa prezentowana jest z okazji rocznicy śmierci poety. Ekspozycja została sfinansowana przez MiPBP w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatu drawskiego przeznaczonej na realizację zadań powiatowych.

 

Wystawę będzie można podziwiać do dn. 28. maja 2021 r. Zapraszamy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek