Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dzień Matki w sieci

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

 

Stowarzyszenie „Stacja Kultura” przygotowując widowisko wykorzystało fotografie archiwalne, wspomnienia kobiet, jak i osób, które je znały oraz ich autorskie aranżacje i utwory. Podziwiając dorobek omawianych kobiet można było wyrazić zdumienie na fakt, jak wielki miały wpływ na świat i jak wiele ich łączy ze współczesnością. Tytuł widowiska również nie jest przypadkowy, inspiracją doń były bowiem życiorysy trzech tytułowych odważnych kobiet, nie zawsze chadzających z aniołami pod ramię. Każda z nich miała swój udział, a ponieważ żyły w XX wieku, na ich postawę i działalność wielki wpływ wywarły obie wojny światowe. Spektakl traktował o tym kim były i co takiego dokonały, że ich nazwiska wciąż odbijają się echem w historii.

 

Uczestnictwo w kulturze w sieci również dla wielu naszych czytelników mogło być nowym doświadczeniem. Czy przedstawienie w sieci generowało takie same emocje i wrażenia jak spektakl na żywo?  – ciekawi jesteśmy Państwa zdania, chociaż powodów do wzruszeń w widowisku nie brakowało. Liczymy na wszelkie opinie i sugestie.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek