Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dobra pamięć to fundament przyszłych sukcesów dziecka

Wraz z nastaniem lutego Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zorganizowała zajęcia czytelnicze dla najmłodszych. Specjalnie w tym celu przygotowaliśmy opowiadania usprawniające pamięć u dzieci w wieku przedszkolnym autorstwa Grażyny Wasilewicz.

 

Nim jednak przeprowadziliśmy ćwiczenia usprawniające pamięć, przeprowadziliśmy ćwiczenia połączeń pojedynczych słów w zdania oraz związków logicznych między zdaniami, wszak to właśnie one winny układać się w pożądane struktury myślowe. Jakościowe różnice w rozumieniu tekstu uzależnione są głównie od użycia słów, bądź zwrotów, nieznanych młodemu czytelnikowi, ale także od bogactwa przekazywanych treści, co implikować mogłoby niezrozumienie sensu tekstu dłuższego. Bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, odczytywała tekst starając się wyzwolić wśród dzieci takie bodźce, które odnoszą się do wyobrażeń nagromadzonych w wyniku wcześniejszych doświadczeń. To bardzo ważny aspekt, bowiem dzieci w tym wieku charakteryzują się dosłownym rozumieniem tekstu. Dosłowne rozumienie tekstu odbywa się z wyłączeniem wyobraźni, zatem odczytywanie tekstu bez uruchomienia struktur pamięciowych, nie przyniosłoby pożądanego efektu.

Zajęcia przeprowadzone zostały w formie zabawy, doprecyzowanie tekstu następowało w wyniku luźnej rozmowy. W związku z tym, iż w tekście działania miały swoją logiczną kolejność, przeprowadziliśmy także ćwiczenia, mające na celu odwrócenie sekwencji zdarzeń. Nieprzypadkowe były także pytania podchwytliwe lub celowo błędne. Z dumą jednak pragniemy podkreślić, iż grupa dzieci „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” z tymi jakże trudnymi zadaniami poradziła sobie wyśmienicie.

Na koniec zajęć dzieci zaprosiliśmy do oglądania najnowszych dziecięcych książeczek, które będą mogły wypożyczyć, gdy odwiedzą bibliotekę w towarzystwie rodzica. Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie najmłodszych dzieci książeczkami.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek