Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Czego pragną kobiety?

W dn. 11.01.2023 r. spotkanie dyskusyjnego klubu książki (DKK) rozpoczęłyśmy od noworocznego toastu. Złożyłyśmy sobie życzenia, a wśród nich nie zabrakło tego, byśmy w tym samym (co najmniej!) gronie spotkały się podczas życzeń w roku przyszłym.

 

Uczestniczki dyskusyjnego klubu książki spotykają się raz w miesiącu, by omówić wybraną przez siebie lekturę. Tym razem na warsztat wzięłyśmy powieść Magdaleny Witkiewicz pt. „Szkoła żon”. To powieść z kanonu tzw. literatury kobiecej osadzona głęboko w powieści obyczajowej. Autorka wykreowała portrety czterech jakże różnych bohaterek, które spotykają się we wspomnianej szkole żon. Każda z kobiet obarczona innym bagażem doświadczeń, innymi problemami i znacznym brakiem pewności siebie. Czego poszukiwały? – w większości przypadków złotego środka na uszczęśliwienie mężczyzn, ale nie tylko. Sama szkoła żon to ekskluzywny salon odnowy biologicznej, usytuowany w głębokiej dziczy, zapewniający oderwanie od codziennego zgiełku i problemów, wsłuchanie się w siebie, zrozumienie swoich potrzeb i pragnień.

 

Rozmowę o powieści rozpoczęłyśmy od omówienia roli kobiet w społeczeństwie. Dociekałyśmy kiedy i w jakich okolicznościach kobiece potrzeby doczekały się uwagi ze strony mężczyzn. Dlaczego nawet  w obecnych czasach dopuszcza się nierówność płci, a w konsekwencji gorszą pozycję kobiet w większości obszarów aktywności zawodowej. Jak to możliwe, że mężczyzn się rozgrzesza, a kobiety się piętnuje – i czynią to także kobiety!

 

Omówiłyśmy różnice pomiędzy kobiecością, a feminizmem. Zagadnienie kobiecości przełożyłyśmy na sytuacje przedstawione w utworze odkrywając, że bohaterki przeszły głębokie przeobrażenie wewnętrzne, najpierw będąc wyłącznie dla swoich partnerów, a dopiero potem dla siebie. Po tym wstępie wyjaśniłyśmy, że właściwie czegoś innego się spodziewałyśmy po „szkole żon”, która z nazwy mogła sugerować służalczą pozycję kobiet w związku, a było wręcz odwrotnie.

 

Powieść lekka i przyjemna, na dwa wieczory. Nic ambitnego! Dyskursantki, co warto nadmienić, na początku określiły powieść mianem „cienizna” :), co odnosiło się zarówno do lekkiej (a czasem frywolnej) treści powieści, a także jej objętości. Jak się okazało nawet z takiego dzieła można wykrzesać ciekawą i owocną dyskusję.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek