Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Czarna książka kolorów

Dn. 9 maja w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne inspirowane „Czarną książką kolorów” Meneny Cottin.

 

Ta niezwykła publikacja umożliwia konfrontację widzących z niewidomymi. Jest książką dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwia na odmienność i niedoskonałość. Nie dotyka tematów innych niż brak widzenia, lecz pozwala uzmysłowić sobie doskonałość istoty ludzkiej poprzez poznawanie świata innymi zmysłami, gdy jeden zawodzi.

 

Chciałoby się rzec – książka czarna, czarna treść, wreszcie czarne myśli. Nic podobnego! Książka jest w rzeczy samej czarna, posiada czarne ilustracje, czarnym braillem wytłuszczona. Jest też tekst dla widzących, który odcina się od tła jasnymi literami. Takie, a nie inne wydanie otwiera przed czytelnikiem nowe przestrzenie – zmysłów, wyobraźni i odczuć. Czy jesteśmy gotowi na partycypowanie w doznaniach osób niewidzących? Zapewne, ale wymaga to od nas pewnych przygotowań.

 

Książka o niewidzącym chłopcu opowiada właśnie w jaki sposób chłopiec potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Czytając tę opowieść zaczynamy kolory postrzegać inaczej. W końcu wkraczamy w świat ciemności Tomka. Rozumiemy. I to jest nasza wielka wartość.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek