Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Coś zasłyszanego w DKK

W mroźny, grudniowy wieczór (7.12.2021 r.) spotkałyśmy się w gronie klubowiczek, by porozmawiać o powieści Piotra Adamczyka pt. „Powiem ci coś”.

 

Spotkanie rozpoczęłyśmy od odczytywania fragmentów powieści. Zasłyszanych, zaobserwowanych i przytoczonych przez autora, ale na pewno bardzo zabawnych, logicznych i wnoszących wiele do powieści. Cytatów było bardzo dużo, gdyż panie przyniosły ze sobą książki z wystającymi z powieści zakładkami. Chwaliłyśmy barwny, wręcz kwiecisty język autora pełen środków stylistycznych: porównań i metafor. Chwaliłyśmy nowinki,  które niosły czytelnikowi nowy przekaz informacyjny. W przypadku tej powieści była to historia beczek Grohmana i trend w sztuce DNA Art (Bio Art). Dopiero później omówiłyśmy wątki powieści. Na dłużej zatrzymałyśmy się przy bohaterach. Pisarz jawił się nam jako zupełnie przeciętny redaktor do czasu, gdy jedna z klubowiczek przytoczyła ostatnie wersy z powieści, w których autor ujawnia, że Tulinka była jedynie wytworem wyobraźni pisarza. Wyobraźni, która dała jemu pomysł na kryminał.

 

Zastanawiałyśmy się dlaczego powieść została podzielona na sekwencje numeryczne, a ostatni z numerów jest zarazem początkiem całej historii. Intrygujący wydawał nam się tytuł, według którego autor ma nam coś do przekazania. I znowu otwarłyśmy powieści i zaczęłyśmy cytować. „Powiem ci coś” w powieści zaistniało wiele razy.

 

Spotkanie zakończyłyśmy mocnymi i słabymi stronami powieści. W mocnych stronach ponownie chwaliłyśmy opowiastki, pomysł na książkę tak zawiłą i niedopowiedzianą, zaś w słabych swoisty chaos informacyjny. Chaos, który sprawiał, że aby uzyskać przyjemność z czytania tej powieści, najpierw musimy się nauczyć tę powieść czytać.

 

Podczas spotkanie wybrałyśmy powieść na kolejne, tym razem noworoczne spotkanie i ustaliłyśmy termin.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek