Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Codzienność niemagiczna

W dn. 10 czerwca 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia z czytelnikami inspirowane opowiadaniem Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Czary-mary”.

 

W opowiadaniu Strzałkowskiej Czarodziej Kleofas nadmiernie wykorzystywał czary do prozaicznych codziennych czynności. Aż stała się przedziwna rzecz, kiedy pomieszał zaklęcia. My, podczas zajęć,  staraliśmy dociec, czy nasi czytelnicy, którzy podczas odczytywania odpowiadania byli zachwyceni czarami, postępowaliby również w ten sposób i nie dokładaliby energii i starań do wykonywania bieżących czynności  i działań. Wszak czarowanie jest łatwe, nie wymaga żadnego wysiłku. Ale czy satysfakcja jest ta sama? Oczywiście, po wnikliwej analizie opowiadania, nasi czytelnicy doszli do wniosku, iż samodzielność jest szczególnie ważna, bo uczy nas konsekwencji, systematyczności, dążenia do celów, realizacji marzeń. Pozyskanie czegoś łatwym sposobem nie daje nam takiej radości, jak samodzielne staranie się i zabieganie o to. Za aktywność dzieciom wręczone zostały drobne upominki. Były to kreacje balonowe przygotowane z myślą o przyszłych zabawach.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek