Biblioteka Publiczna w Kaliszu

By pamięć istniała..

W dn. 11 listopada 2014 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbył się uroczysty wernisaż wystawy Helgi Hoškovej-Weissowej pn. „Maluj, co widzisz”. Wystawa jest unikatowym świadectwem życia codziennego w getcie w Terezinie.

 

 

Autorka urodziła się 10 listopada 1929 r. w Pradze. Od najmłodszych lat wykazywała twórczą aktywność i zainteresowanie sztukami plastycznymi. Miesiąc po dwunastych urodzinach wraz z rodzicami została włączona do pierwszych transportów do Terezina, by spędzić tam kolejne trzy lata swego życia. W 1944 r., trzy dni po ojcu, wraz z matką została deportowana do obozów zagłady: w Oświęcimiu, Freibergu i Mauthausen. Te lata doświadczały Helgę dość mocno. Doznawała trwogi, która towarzyszyła jej niemal każdego dnia.  W 1941 r. ojciec dziewczynki zalecił córce, by malowała to, co zobaczy.  I to, co dziewczynka widziała/doświadczała było dlań inspiracją, dziś jest świadectwem epoki, dokumentem przedstawiającym udręki i okrucieństwa II wojny światowej.

W 1945 r. Helga Hoškova-Weissowa została oswobodzona. Przeżyła. Jej rysunki przetrwały tamten okres dzięki temu, że wuj zamurował je w ścianie, by dziś mogła istnieć pamięć o tamtych czasach.

Helga Hoškova-Weissowa ukończyła Wyższą Szkołę Wzronictwa Przemysłowego i została malarką. Tamte czasy miały ogromny wpływ na całokształt twórczości artystycznej Hoškovej-Weissowej.

Wystawę będzie można oglądać do końca listopada 2014 r.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek