Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Borneński UTW w Kaliszu Pomorskim. Witamy serdecznie :)

W dn. 19. sierpnia 2020 r. mieliśmy przyjemność gościć grupę mieszkańców Bornego Sulinowa, składającą się z uczestników Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunką panią Wiolettą Michalską z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. W sali rycerskiej, autor, pan Piotr Bejnarowicz, promował rowerową grę terenową pt. „Skrzacie opowieści” zachęcając do kolejnych odwiedzin gminy Kalisz Pomorski szlakiem wyznaczonym w książce. Jeden egzemplarz publikacji, opatrzony autografem autora, osobiście wręczył opiekunce grupy z zachętą na wyprawę śladem legend Kalisza Pomorskiego, po czym kreślił dedykacje na egzemplarzach uczestników wycieczki.

 

 

W drugiej części spotkania, Urszula Miłoszewska zaprezentowała uczestnikom wycieczki historię Kalisza Pomorskiego. Po wysłuchaniu opowieści o burzliwych losach miasta zaprosiła uczestników do przechadzki po pałacu, podczas której prezentowała pałac wyjaśniając wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń w działalności instytucji kultury. Szczególną uwagę uczestników skupiła wystawa Renaty Kamińskiej pt. „Kwiaty, kwiatki i kwiatuszki”, przy której uczestnicy zechcieli pozostać na dłużej, by podziwiać poszczególne kompozycje, ale także stylowe wyposażenie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, w której znalazło się miejsce dla zabytkowego pianina z klawiszami z kości słoniowej. Podczas podziwiania lochów uczestnicy dzielili się wspomnieniami spoglądając na eksponaty wystawy „Dawne przedmioty życia codziennego” skompletowanej przez mieszkańców wsi Pomierzyn.

 

Pożegnaliśmy się przed głównym wejściem do obiektu wymieniając pamiątki i pozując do wspólnej fotografii.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek