Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Bookcrossing

Na koniec Tygodnia Bibliotek, dn. 13 maja 2016 r., Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zorganizowała bookcrossing. Wedle definicji bookcrossingiem nazywany jest ruch społeczny, dążący do krzewienia czytelnictwa poprzez dostępność literatury w przestrzeni publicznej.

 

 Pragniemy wdrożyć modę na czytanie książek, wskazać, że czytanie jest idealnym sposobem na relaks i odpoczynek od codziennego zgiełku. Właśnie dlatego pozostawiliśmy książki w dowolnych miejscach publicznych: w przychodni, w holu kaliskiego ratusza, na przystanku autobusowym, na korytarzach szkolnych i in., by w ten sposób zostały dostrzeżone przez potencjalnych czytelników. Każdą pozostawioną publikację opatrzyliśmy naklejką z informacją: „Nie jestem książką zagubioną. Jestem książką znalezioną przez Ciebie. I jestem za darmo. Jeśli lubisz czytać – weź mnie do domu, przeczytaj, a następnie przekaż dalej”.

Społeczny aspekt akcji jest ogromnie ważny, bowiem od wielu lat odnotowuje się spadek czytelnictwa. Przeciętny człowiek w gonitwie życia jest tak bardzo zaabsorbowany pracą zawodową, życiem rodzinnym i troskami, że nie ma czasu na książkę. Nie zna bestsellerów, ani nowości wydawniczych, które regularnie pojawiają się na rynku książki. Ba, nie zna nawet autorów! Bookcrossing wychodzi temu zjawisku naprzeciw. Jeśli ludziom trudno wyjść po książkę, to książki wychodzą do ludzi. Czekają w różnych nietypowych, bo niezwiązanych z książką, miejscach. Jesteśmy przekonani, iż dzięki powszechności w dostępie do książki zainteresowanie nimi wzrośnie, wzrośnie wskaźnik czytelnictwa, a w przyszłości u potencjalnego czytelnika ochota na książkę będzie na tyle wysoka, że po dobrą literaturę uda się do biblioteki.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek