Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Bliskie sobie, a jednak obce. Matka i córka w DKK

W dn. 14 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie uczestniczek DKK. Tym razem na warsztat wzięłyśmy powieść młodej, rokującej pisarki, Katarzyny Kołczewskiej, pt. „Odzyskać utracone”. Dotychczas każde spotkanie DKK rozpoczynałyśmy od zabaw, lub ćwiczeń usprawniających pamięć i koncentrację. Tym razem jednak klubowiczka, pani Wiesława Minkiewicz, przybliżyła nam ideę „Szlachetnej paczki” i wolontariatu.

 

„Odzyskać utracone” to opowieść wielowątkowa, niosąca głęboki ładunek emocjonalny, na wskroś prawdziwa, inspirowana historią rodziny autorki. I choć czas zatarł wiele wydarzeń, wiele z nich nigdy nie zostało wypowiedzianych, to jednak wobec zdarzeń opisanych w powieści nie można przejść obojętnie.

 

Autorka fabułę oparła na tajemnicy, którą otoczona była postać ojca Mirandy, oficera Wojska Polskiego. Prawda, tak pieczołowicie skrywana, uniemożliwia znalezienie płaszczyzny porozumienia pomiędzy matką, a córką. Znajdują wprawdzie równowagę przy chorym Januszku, jednak echo zesłania wciąż rzutuje na ich wspólne relacje. Miranda to dwudziestoczterolatka, która po powrocie z Syberii, z jarzmem krzywd na swoich barkach, mierzy swoje oczekiwania z rzeczywistością. Historia zesłanej na Sybir młodej dziewczyny potrafi zmrozić krew w żyłach, ale równie przejmująca jest historia Marii, boleśnie doświadczonej, samotnej matki niepełnosprawnego chłopca.

 

Kołczewska oferuje czytelnikowi niezwykłą historię, przejmująco smutną, emocjonalną, nastrojoną melancholią. Historię, która uczy, wzrusza i przypomina o czasach minionych, pełnych bólu i straty, a jednocześnie niosących wiarę i nadzieję w lepsze jutro.

 

Na początku spotkania omówiłyśmy temat przewodni powieści. Życie po Syberii, konfrontacja z zastaną rzeczywistością, rozdzierający konflikt pomiędzy matką, a córką. Omówiłyśmy kreacje Marii i Mirandy, charyzmatycznych, silnych i niezwykle odważnych osobowości. Rozważania podparłyśmy realistycznym, wiernym tłem historycznym, jaki nakreśliła autorka: Białystok, lata czterdzieste i pięćdziesiąte XX w., obowiązujący i stosowany język, sytuacja klasy wyższej i średniej.  Bieda, chaos i terror państwa komunistycznego. Omówiłyśmy także mocne i słabe strony utworu. Na koniec spotkania klubowiczki określiły jaką literaturą chciałyby się zajmować na kolejnych spotkaniach DKK.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek