Biblioteka Publiczna w Kaliszu

155 mln słów w ciągu 3. miesięcy. Sukces wspólnej inicjatywy czytelniczej naszych bibliotek

Pod koniec stycznia 2021 roku ruszył projekt, wspólna inicjatywa kilku bibliotek, dzięki której mieszkańcom Drawska Pomorskiego, powiatu drawskiego, a później województwa zachodniopomorskiego udostępniona została możliwość bezpłatnego korzystania z platformy dostępu do książek i audiobooków LEGIMI.


Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim jako koordynator konsorcjum zachodniopomorskiego, zadbał o  szeroką promocję projektu i zaproszenie do udziału w nim pozostałych bibliotek z regionu. Efektem tych działań jest przystąpienie do Konsorcjum osiemnastu instytucji z całego województwa.

 

Czytelnicy zapisani do tych bibliotek, mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, jak i starszych tytułów. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w ofercie będą mogli czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej swojej biblioteki.

 

Czytanie stało się popularne

Do 19 kwietnia br. czytelnicy, którym udostępniono kody, przeczytali na swoich urządzeniach aż 155 mln słów. To ogromna ilość książek. Co ciekawe i istotne, to właśnie  dzięki połączeniu sił wielu bibliotek ten limit słów jest praktycznie niewyczerpalny.

Stworzenie przez biblioteki konsorcjum umożliwiło zakup usługi na korzystnych warunkach również tym mniejszym i najmniejszym bibliotekom. Mogły one dokonać zakupu kodów za dowolną kwotę, jaką mogły przeznaczyć na ten cel z własnego budżetu, nawet już od 2 tysięcy złotych. Podpisana umowa obowiązuje na cały rok i nie wymaga ponownego wydatkowania dodatkowych środków finansowych.

 

Uczestnicy partnerstwa zapraszają inne biblioteki

Nadal do konsorcjum mogą przystąpić kolejne biblioteki, w dowolnym momencie. Wystarczy w tym celu skontaktować się z liderem projektu, czyli Ośrodkiem Kultury w Drawsku Pomorskim i uzyskać szczegóły przystąpienia.

 

Jak korzystać?

Skontaktuj się ze swoja biblioteką. Listę bibliotek, w których jest dostępna usługa sprawdzisz poniżej. Po uzyskaniu kodu w swojej bibliotece należy aktywować go na  stronie  https://www.legimi.pl/zachodniopomorskie/,  a następnie zarejestrować konto lub zalogować się, jeśli już je posiadamy.

Wybrane książki pobrać można bezpośrednio w aplikacji Legimi, zainstalowanej na swoim urządzeniu. Aplikacja Legimi dostępna jest zarówno na smartfony, jak i wiele rodzajów czytników.

 

Lista bibliotek, w których można skorzystać z usługi

 

  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim
  • Miejska Biblioteka Publiczna Im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach
  • Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim
  • Biblioteka Publiczna w Złocieńcu
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku
  • Biblioteka Publiczna im. Ignacego Solarza w Wierzchowie
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Książnica Stargardzka
  • Miejska Bibliotek Publiczna im. Bogdana Horodyńskiego w Szczecinku
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Kołobrzegu
  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku-Zdroju
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie
  • Biblioteka Publiczna w Gryfinie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym  Warpnie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Grzmiącej
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Goleniowie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbaskowie
  • Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Siemyślu
  • Biblioteka Publiczna Gminy Wałcz

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek