Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Złodziejka książek” w DKK

W dn. 17 grudnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie DKK poświęcone lekturze Marcusa Zusaka pt. "Złodziejka książek". Powieść dotyka problemów ważnych z punktu widzenia tożsamości narodowej: holocaustu, nazizmu, obozów koncentracyjnych, obrazu II wojny światowej oraz relacji społecznych w latach 30- i 40-tych XX wieku. Akcję powieści autor osadził w hitlerowskich Niemczech, na przedmieściach Monachium.

 

Język utworu, szorstki i wulgarny u Rosy, delikatnej, opiekuńczej kobiety oraz wykwintny, pełen metafor i poetyckich wzniosłości o śmierci.

 

Zabiegiem arcyciekawym było powierzenie śmierci właśnie narracji w powieści. To on przedstawia czytelnikowi losy dwojga młodych bohaterów: Liesel Meminger i Rudego Steinera, historię ich przyjaźni i kiełkującej miłości. Ukazuje Niemców poddanych ideologii nazistowskiej i jej posłusznych, ale także Niemców, zwykłych obywateli, ciepłych, troskliwych, empatycznych, walczących z aparatem totalitarnym i zdolnych do poświęceń. 

Wśród mocnych stron utworu wymienić można kompozycję powieści, która podsyca ciekawość czytelnika. Mają na to wpływ zarówno niedopowiedzenia, ale także urywane rozdziały, wyprzedzanie zdarzeń i zastosowanie retrospekcji. Nie bez znaczenia dla warstwy edukacyjnej utworu są elementy prawdziwe. Wydaje się, iż autor postawił sobie za zadanie ukazanie czytelnikowi, iż nawet w czasach trudnych i wymagających, ma szansę zaistnieć miłość i przyjaźń oraz że zawsze warto żyć w zgodzie ze sobą i swoimi poglądami, że nie należy podążać za tłumem, poddawać się wspólnej ideologii. 

 

Kolejne spotkanie odbędzie się w dn. 28 stycznia 2020 r. Lekturą, którą będziemy omawiać jest powieść Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” .

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek