Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''W słońcu i we mgle'' Doroty Schrammek w Dyskusyjnym Klubie Książki

W dn. 18. czerwca 2019 r. po raz kolejny w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkały się klubowiczki, by porozmawiać o książkach. Tym razem jako lekturę przyjęłyśmy powieść Doroty Schrammek pt. "W słońcu i we mgle". Pomimo, iż literatura kobieca dominuje na naszych spotkaniach, to każda z przeczytanych książek jest inna, niesie ze sobą nowy ładunek emocji, ciekawych przeżyć i interesujących historii.

 

 

Autorka swym utworem funduje czytelniczkom nie tylko dobrą prozę, którą czyta się łatwo i przyjemnie, ale przede wszystkim prozę prawdziwą, z bohaterkami o rzeczywistych problemach, pełnych obaw i lęków o jutro. W powieści poznałyśmy kobiety otwarte na dialog, przychylne zmianom i wszelakim wyzwaniom. Kobiety podążające naprzód, choć na początku powieści znajdujące się na życiowym rozdrożu. Kobiety, które podnoszą na duchu i dają nadzieję innym, bo same znalazły rozwiązanie dla swych problemów.

 

Spotkanie było - zapewne w myśl autorki - przyczynkiem do dyskusji na temat odkrywania historii swoich rodzin, konstruowania genogramów i pielęgnowania tradycji. Dyskusji o członkach rodzin i ich przeżyciach.

 

Kolorytu powieści dodało niewątpliwie osadzenie historii w konkretnej, znanej nam przestrzeni. Tę przestrzeń stanowi sąsiedzki Wałcz, jego parki, jeziora i infrastruktura. Autorka zabierając bohaterki na wycieczkę i przybliżając charakterystyczne dla miasta zjawiska i wydarzenia, niekiedy wielce interesujące, wzbudziła w czytelniczkach chęć zobaczenia lub jak w tym przypadku doświadczenia i przeżycia tych samych przygód.

 

Nie bez znaczenia dla fabuły są opisane zjawiska metafizyczne i ezoteryczne. Duchy, komunikacja pozagrobowa, zdolności paranormalne u jednych budzą grozę, a naszym zdaniem dodawały smaczku powieści. Domykały fabułę i tchnęły do zastanowienia się i refleksji. O życiu i przemijaniu. Ale także jak trafnie zauważyła nasza klubowiczka Pani Jola cytując publikację Karen Berg pt. "Bóg używa szminki" - o sprawiedliwości.

 

Powieść Doroty Schrammek czytałyśmy z przyjemnością. Fabuła jawiła nam się jak baśń ze szczyptą magii. Baśń bez bujających w obłokach księżniczek, a z twardo stąpającymi po ziemi kobietami. Polecamy wszystkim szukającym interesującej lektury.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek