Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Światło i szkło” – wystawa witrażu artystycznego

W czwartek 8 czerwca 2017 r. w Galerii w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim otwarta została wystawa pt. „Światło i szkło”. Ekspozycja prezentuje przedmioty wykonane w pracowni witrażu artystycznego działającej w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim prowadzonej przez panią Magdalenę Bącelak.

 

Już na początku zachwyceni wystawą uczestnicy wernisażu mogli poznać autorów prac – czyli uczestników zajęć: Zofię Bąk , Emilię Bogusz , Teresę Dembiec , Justynę Hurkę, Wiesławę Minkiewicz, Teresę Stąporek i Wiesławę Zatorską. Na wystawie zaprezentowane zostały również prace Mateusza Hurki-gimnazjalisty, który również aktywnie uczestniczył w zajęciach przez wiele miesięcy. W kierunku autorów prac popłynęło wiele ciepłych słów i podziękowań za zapał, twórcze spędzanie czasu, systematyczność i niesamowitą dokładność. Prezentowane prace witrażowe urzekły zwiedzających grą światła i barwy.  Prowadząca zajęcia podkreśliła, że  wszystkie prace wykonane są metodą Tiffany’ego, która jest najpopularniejszą metodą wykonywania witraży , poza metodą angielską ( gdzie nakleja kolorowych folii na taflę szkła ) i metodą z wykorzystaniem profili ołowianych. W  metodzie Tiffany'ego praca nad witrażem przebiega w kilku etapach . Żadnego z nich nie da się ominąć, a precyzja wykonania na każdym etapie wpływa na końcowy efekt pracy. Po przygotowaniu projektu, doborze kolorów i szkieł, z  tafli szklanej wycina się pojedyncze detale  i szlifuje, dopasowując je do wielkości na projekcie. Następnie brzegi oszlifowanych kawałków owijane są taśmą miedzianą, a potem wygładzane. Stosowane taśmy mają różne  szerokości i dopasowywane są do grubości zastosowanego w pracy witrażowej szkła. Przygotowane części witrażu układa się obok siebie, na wzorze projektu, następnie smaruje topnikiem, a potem lutuje cyną. Wszystkie złącza witrażu muszą być dokładnie, dwustronnie zlutowane. Efekt końcowy witrażu uzyskuje się stosując patyny w różnych kolorach : czarnym, miedzianym lub złotawym. Chociaż witraż kojarzy nam się zazwyczaj z budynkami sakralnymi , na wystawie „Światło i Szkło” można zobaczyć przede wszystkim przedmioty użytkowe – lampy, świeczniki, lampiony, statuetki oraz zawieszki witrażowe. Zapraszamy do oglądania naszych prac i życzymy miłych wrażeń. 

 

Wystawa prezentowana będzie do 26 czerwca br. (Wszystkich zainteresowanych dorosłych i młodzież informujemy, że zajęcia witrażu artystycznego odbywają się w roku szkolnym w każdy poniedziałek w godzinach 15.00 – 20.00  w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim).

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek