Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''Są tylko trzy dyscypliny sportowe: walki byków, wyścigi samochodowe i alpinizm. Reszta to tylko gry.'' Ernest Hemingway

W dn. 10 października 2018 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy Danuty Piotrowskiej pt. „Himalaje, Karakorum – Tadeusz Piotrowski” połączonej z prezentacją multimedialną o górach, o wspinaczkach wysokogórskich i o tych, którzy w górach pozostali na zawsze.

 

„Są tylko trzy dyscypliny sportowe: walki byków, wyścigi samochodowe i alpinizm.
Reszta to tylko gry.” Ernest Hemingway (1)

 

Danuta Piotrowska jest absolwentką Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Fotografów Przyrody. W trzydziestą rocznicę śmierci męża, Tadeusza Piotrowskiego, wybitnego taternika, alpinisty i himalaisty, autora publikacji o tematyce wspinaczkowej, wydała album pt. „K2 1986. In memoriam Tadeusz Piotrowski” [Piotrowska D.: K2 1986. In memoriam Tadeusz Piotrowski. Stapis, 2015]. W latach kolejnych nakładem tego samego wydawnictwa ukazały się kolejne książki omawiające wcześniejsze dokonania wspinaczkowe Tadeusza Piotrowskiego.

 

Tadeusz Piotrowski zginął podczas zejścia drogą zwykłą z K2. Szczyt zdobywał wraz z Jerzym Kukuczką  nową drogą, która do dnia dzisiejszego nie została powtórzona w całości. Droga, którą wyznaczyli, nazwana została od pochodzenia himalaistów - Polish Line. Po ataku szczytowym, Piotrowski i Kukuczka wracali na lekko, bez jedzenia i picia, bez śpiworów puchowych, namiotów i  gazu, spiesząc się przed zmrokiem. W pogarszającej się pogodzie zmuszeni zostali jeszcze dwukrotnie biwakować na wysokości ok. 8300 i 7900 m npm, mając do dyspozycji jedynie cienką płachtę biwakową. Po wyruszeniu z obozu drugiego Tadeusz Piotrowski osunął się wprost na partnera, Jerzego Kukuczkę, który nie zdołał go zatrzymać przed dalszym spadkiem niżej, prosto w przepaść. Prawdopodobną przyczyną osunięcia było odpięcie się raków wspinaczkowych lub ich awaria (początkowo jednego, potem drugiego).

 

Podczas spotkania zebrani mieli okazję wysłuchać wielu anegdot, m.in. o znalezieniu czerwonego żółwia w kropki pozostawionego na szczycie przez Kukuczkę, ale także wielu dramatycznych historii wprost z wysokich i zdradzieckich gór. Przybyli na spotkanie wysłuchali także refleksji Autorki po zdobyciu Nanga Parbat przez Mackiewicza i Revol w styczniu 2018 r. Oglądali także wyświetlane z projektora fotografie innych śmiałków, którzy podjęli się heroicznej walki z górami, tj. Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Dobrosławy Miodowicz-Wolf, Karla Marii Herrligkoffera i in. Prezentowane na wystawie panoramiczne widoki, majestatyczne szczyty górskie, seraki, trawersy, obozowiska i karkołomne wspinaczki można podziwiać do dn. 8 listopada 2018 r. Wszystkie trzy publikacje Danuty Piotrowskiej dostępne są dla mieszkańców w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Zapraszamy.

 

 [1] Cytaty o górach, alpinistyczne, wspinaczkowe. Dostępny w Word Wide Web: http://www.drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/2136-cytaty-o-gorach-alpinizmie-himalaizmie-wspinaczce-wspinaczach?showall=&start=1 z dn. 10.10.2018 r.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek