Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk – warsztaty teatralne z Marią Dąbrowską

Wprawdzie 50. lat za nimi, ale wciąż dziarscy, energiczni, operatywni i witalni. A dzieje się tak, gdyż uczestnicy Dziennego Domu „Senior+” chętnie przystępują do proponowanych im ćwiczeń, zajęć, podejmują treningi umysłowe i fizyczne, bo wiedzą, że tkwi w tym sekret wiecznej młodości.

 

 

W dn. 20. maja 2019 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zaprosiła naszych uroczych seniorów z Dziennego Domu ”Senior+” do udziału w literackich warsztatach teatralnych, które prowadzone były przez wykwalifikowaną aktorkę, Panią Marię Dąbrowską. Maria Dąbrowska jest absolwentką Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, oddział w Białymstoku. Obecnie współpracuje z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, na scenie którego zadebiutowała rolą Raisy Filipownej w „Samobójcy” Nikołaja Erdmana w 2005 r.

 

Podczas warsztatów seniorzy starali się „uruchomić” swój głos i ciało, uczyli się używać swych emocji, przełamywać zakorzenioną wstydliwość, ale przede wszystkim uczyli się interpretować tekst literacki i przekładać go na język sztuki teatralnej. Na warsztat Pani Maria Dąbrowska przyjęła tekst trudny i wymagający - thriller moralny z zagadką kryminalną Olgi Toczarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Powieść zekranizowana także została przez Agnieszkę Holland w filmie „Pokot”, do którego obejrzenia aktorka namawiała seniorów po warsztatach. Zestawienie swej własnej interpretacji z wizją reżysera może przynieść seniorom jedynie korzyść.

 

Warsztaty prowadzone były w ramach projektu „Teatralne podróże po literaturze” realizowanego przez Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek