Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Pokolenie IKEA: kobiety” w DKK

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

 

Autor buduje fabułę z małych, zazwyczaj niepowiązanych ze sobą epizodów ze swego życia lub z zasłyszanych historyjek swoich znajomych. Czytelnik poznaje przyjaciół autora, dziewczyny z „Klubo”, poznaje pracę w korporacji i życie osób wyzwolonych, czerpiących z życia jak najwięcej.

 

Klubowiczki na spotkaniu starały się nakreślić portret psychologiczny pokolenia 30+ w oparciu o lekturę spotkania, oceniły swobodny język powieści, dzieliły się wnioskami dotyczącymi konsumpcjonizmu, sławy, wartości pieniądza, wartości przyjaciół, całodziennej pracy w korporacji, miłości fizycznej- szybkiej, odstresowującej i roli kobiet we współczesnym świecie. Rozmawiały na temat tytułu i starały się dociec, jakie znaczenie ma wyrażenie „Pokolenie IKEA”. Na koniec podjęły rozmowę o powodach zachowania anonimowości przez autora.

 

W celu wywołania dyskusji Klubowiczki posiłkowały się fragmentami powieści lub wysłuchały fragmentów wywiadu, którego autor udzielił dla czasopisma „Focus”.

 

Zdania na temat powieści były podzielone. Dla niektórych Klubowiczek powieść była godna polecenia, dla innych nie. Jednak niezależnie od indywidualnego, subiektywnego odbioru utworu, warte rozwagi są problemy poruszane w powieści.

 

Miłym akcentem spotkania okazał się witraż artystyczny przygotowany przez Klubowiczkę, Panią Zofię Bąk, odwzorowujący w szkle grafikę z obwoluty powieści.

 

Na koniec Klubowiczki ustaliły termin i lekturę kolejnego spotkania. Już 12 listopada 2019 r. porozmawiamy o powieści Doroty Schrammek p. „Dom, którego nie było”. Wszystkich chętnych zapraszamy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek