Biblioteka Publiczna w Kaliszu

(Nie)młodość w DKK

Godz. 16:00 wybiła. Jest 16 listopada 2021 r. Siadamy przy stole z kawą i ciastkiem. I z książką, bo taki jest cel naszego spotkania. Co miesiąc, od niemal dwóch lat, spotykamy się mniej więcej w tym samym składzie, ale za każdym razem z inną lekturą.

 

Tym razem pochyliłyśmy się nad powieścią „(Nie)młodość” Nataszy Sochy. Autorka w utworze stara się zmierzyć z bardzo ważnym tematem konfrontując młodość ze starością. Wystawia przed siebie dwie charyzmatyczne bohaterki o autorytarnych osobowościach, różniące się doświadczeniem i podejściem do życia. Jest to przyczynkiem wielu zabawnych zdarzeń. Jednak powieść jest łatwa, lekka jedynie z pozoru. Dotyka bolesnych problemów: przemijania, nieporadności, niezaradności i niesamodzielności. I to co najważniejsze – Socha nie pomija sfery emocjonalnej. Opisuje arcyciekawie emocje odrzucenia na margines starszych członków rodziny, ich poczucie beznadziejności, opuszczenia, poczucia samotności, wreszcie rodzącego się w nich buntu na zastaną rzeczywistość. I to było na wskroś prawdziwe. Ale jest to utwór, który niesie też nadzieję na życie zwyczajne pomimo choroby.

 

Dzieliłyśmy się odczuciami, przemyśleniami i własnymi przeżyciami, wszak każda z nas dołączyła do stołu ze swoim bagażem doświadczeń. Karmiłyśmy się cytatami z głębokimi przemyśleniami Sochy, których w tym utworze autorka nie szczędziła, a które mogłyby być mottem życiowym dla niejednego czytelnika.

 

Czas spędziłyśmy ciekawie i –jak sądzę- inspirująco. Kolejne spotkanie już niebawem.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek