Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Kontrast” w Pałacu Wedlów

7 grudnia odbyły się warsztaty dziennikarskie dla „Kontrastu” – szkolnej gazety działającej przy kaliskim Liceum. Zajęcia odbywały się w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim. Dzięki współpracy z Miejsko- Gminnym Ośrodkiem Kultury młodzi dziennikarze pracowali w sali i pracowni internetowej Biblioteki Publicznej.

 

 

Redaktorzy przygotowali wydanie grudniowego numeru miesięcznika. Ponadto młodzi adepci sztuki dziennikarskiej poznali  tajniki pisania informacji, reportażu i felietonu. Brali udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych, które służą podniesieniu ich umiejętności - wszystko pod czujnym okiem pana Tomasza Ogonowskiego, dyrektora i producenta TVN24 w Szczecinie. Uczniowie  pracowali nad redakcją swoich tekstów  z panią Aleksandrą Radecką, opiekunką szkolnego koła dziennikarskiego. Tematem wydania jest pomoc dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej. Gotowe materiały trafiały do rąk składających gazetę, którzy  przygotowali grafiki i „wlewali” zredagowane teksty do druku. Warsztaty zakończyły się w piątek, 11 grudnia. Z owocem twórczości – grudniowym wydaniem „Kontrastu” czytelnicy zapoznają się w najbliższy poniedziałek, 14 grudnia. Pieniądze ze sprzedaży gazety, tak jak te zebrane przez redakcję w zbiórce ulicznej, trafią do pięciu wytypowanych przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim rodzin. Główne teksty będą także opublikowane 18 grudnia w „Głosie Koszalińskim”.

 

Komentarz

Chcielibyśmy podziękować Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim, Miejsko- Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kaliszu Pomorskim ( zwłaszcza dyrekcji i pracownikom Biblioteki Publicznej) Dyrekcji Liceum, Miejsko- Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za wszelką pomoc przy organizacji pięciodniowych warsztatów.

 Redakcja gazety „Kontrast”


Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek