Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''Kobieta, która chce być mną'' czyli rozmowy o poezji Renaty Teresy Korek

W dn. 17 marca 2017 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Teresą Korek, autorką tomu poezji pt. „Kobieta, która chce być mną”, dyrektorką Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, inicjatorką naukowych seminariów „Trzebiatów-spotkania pomorskie", Trzebiatowskie Spotkania Kultur "Sąsiady", Trzebiatowskie Święto Kaszy oraz Ogrody Marii Czartoryskiej – Trzebiatowskie Spotkania Literackie. Działania te uczyniły z Trzebiatowa niemal wzorcowy przykład symbiozy mieszkańców zróżnicowanych pod względem narodowościowym i wyznaniowym.

 

 

Autorka zadebiutowała w 2006 roku w Prowincjonalnym Okazjonalniku Literackim "Łabuź" opowiadaniami pt. "Wiedźmy wędrowne" i "Zza firanki". Na początku 2012 roku ukazał się jej debiutancki tom poezji pt. "Jechałam aleją światła", która zdobyła uznanie wśród czytelników. W 2016 r. na rynku książki ukazał się drugi tom poezji autorki pt. „Kobieta, która chce być mną”.

Teresa Renata Korek w swych utworach poetyckich nawiązuje do bieżących wydarzeń, spraw wiary, a także do lokalnego i światowego dziedzictwa kulturowego. Nie stroni od tematów ważnych, piętnuje rutynę i brzydotę. Tadeusz Żukowski w posłowiu do książki napisał, że „imperatywem twórczej duszy autorki jest wyjechać, podróżować, poznawać. Wyjść poza swą codzienność, by odnaleźć twórczy dystans, który pomoże zrozumieć sztukę i naturę”. Insynuuje swoistą ucieczkę do poezji od spraw trudnych i zajmujących. Wiersze Renaty Teresy Korek są bardzo emocjonalne, intymne, niektóre ukazują czułą więź ze sztuką. Odsłaniają głęboką wrażliwość artystyczną autorki. Podczas spotkania autorskiego Grażyna Obrębska-Starzec odczytała wiersz pt. „Starość”, zaś Pani Halina Szadejko podjęła dyskusję do wiersza „Pan Bóg jest dobrym rybakiem”. Wiersz, który nadał tytuł publikacji odczytała autorka i wskazała czym dla niej samej jest potrzeba pisania poezji. Wiersze autorki odczytywali ponadto: Karolina Korytkowska i Maciej Rumowski. Młodzież licealną przygotowała Aleksandra Radecka, polonistka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Spotkanie było okazją do rozmowy o inspiracjach, o tym na ile można być krytycznym w stosunku do swoich prac, o Marii Wirtemberskiej oraz o planach na przyszłość autorki.

Po spotkaniu autorskim została otwarta wystawa prac plastycznych autorki. Wystawę będzie można podziwiać do 13 kwietnia. Zapraszamy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek