Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Część” o gościnności

W dn. 17. maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie, które inspirowane było ukraińską baśnią ludową pt. „Żuraw i lisica”. W baśni tej, dwojga przyjaciół poróżniło skąpstwo i chciwość.

 

Baśń kończy się adekwatnym morałem, który warto w tym miejscu przytoczyć:


„Skąpstwo się nie opłaci,
bo ktoś kiedyś nim odpłaci” [i]


Dzieci na spotkaniu dowiedziały się czym jest gościnność. Wedle definicji gościnność to sprawienie przyjemności tym, których się podejmuje w domu, a szczodrość i serdeczność to główne cechy gospodarza, który zaprasza na poczęstunek przyjaciela. Tymczasem w baśni przebiegła lisica wymyśliła chytry plan, jak przyjaciela ugościć, a przy tym zachować wszelkie specjały dla siebie samej.  Baśń ta ma duże walory edukacyjne, wszak ukazuje do czego może prowadzić samolubstwo i egoizm, skryte pod  pozorem udawanej życzliwości. Naucza, że to, co dajemy innym może do nas powrócić.

 

Spotkanie było także okazją do przypomnienia dzieciom znanych i lubianych baśni. Małgorzata Dziadek, bibliotekarka i opiekunka księgozbioru dla najmłodszych, przygotowała w tym celu rebusy. Poszczególne ilustracje do określonych baśni zostały przesłonięte ośmioma czworokątami. Jak się okazało, weryfikacja znajomości baśni poprzez ilustracje nie była wcale taka łatwa. Podkreślić należy, że tylko jeden zespół odgadł tytuł baśni po odsłonięciu jednego czworokąta. Po tym zajmującym ćwiczeniu, bibliotekarka zaprosiła dzieci do wspólnego układania bajkowych puzzli. Układanie puzzli miało na celu przygotowanie najmłodszych do kolejnego ćwiczenia. W ćwiczeniu tym należało podać z jakiej baśni pochodzi przedstawiana postać. Warto nadmienić, że to zadanie nie sprawiało dzieciom żadnych trudności. Ukoronowaniem spotkania było zadanie, w którym drażetki należało oddzielić od prażonej kukurydzy oraz odpowiedzieć na pytanie, którą baśń to działanie charakteryzuje. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, dzieci z radością zajęły się konsumpcją drażetek i kukurydzy.

 



[i] „Księga najpiękniejszych baśni”. Papilon, [2013], str. 100.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek