Biblioteka Publiczna w Kaliszu

'Angole' Ewy Winnickiej w DKK

W dn. 8. lutego 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkaliśmy się w gronie uczestników dyskusyjnego klubu książki, by porozmawiać o kolejnej lekturze. „Angole” Ewy Winnickiej to swoisty zbiór przypadków, historii z życia wziętych Polaków na emigracji. Zjednoczone Królestwo od dawna Polakom jawiło się jako kraina mlekiem i miodem płynąca, jak  się jednak okazywało potrafiąca dać także bolesne rozczarowanie. Zwłaszcza, gdy po 2004 r. nastąpił boom na kraje Europy Zachodniej.

 

Czy na Wyspach praca leżała na ulicy? Na pewno nie! Trzeba było o nią zabiegać, a wobec nieuczciwej konkurencji – dbać o nią i szanować. Ilu Polaków wróciło bogatych, a ilu z pokiereszowanym zdrowiem – tego autorka nie podaje. Przedstawiła bowiem tylko, a może i aż – bo trudno było czytać o zdeptanych nadziejach rodaków – 30 przypadków. Trzydzieści historii zwieńczonych sukcesem lub sromotnym upadkiem.

 

Przyczyn rozczarowań można doszukiwać się w barierze językowej, nieznajomości prawa, innej kulturze, historii, w innej mentalności, a nawet w innym stylu życia. A może nawet we wrogości rodaków… Ile przypadków, tyle osobliwych historii, tyle płynących doświadczeń. Nadzieję mogła dać asymilacja, nauka języka, dokształcanie zawodowe i ogólny rozwój osobisty…

 

Porozmawialiśmy sobie także o naszych rodzimych zaletach i przywarach, i zestawiliśmy je z tytułowym Angolem. Porozmawialiśmy o migracyjnych losach naszych przodków. I tych po II wojnie światowej z 1945 r. i tych po 1984 r. zachęconych upadkiem żelaznej kurtyny. Nawet oglądaliśmy pamiątkowe fotografie! Pojawił się wówczas temat patriotyzmu, misji prawdziwych Polaków i dziejowej roli emigracji.

 

Spotkanie obfitowało w dygresje, swobodne rozmowy inspirowane jedynie felietonami z lektury, bo w niej choć dużo słów, to mało treści.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek